Článek
Letošní ročník známé akce bude věnován legendární moravské partyzánské skupině Olga. Vyvrcholením celodenního programu, do něhož se zapojí přes 200 členů klubů vojenské historie z celé republiky, bude přímo pod hradem ve 14:00 hodinová bitevní ukázka.
Diváci spatří nejen střet mezi Rudou armádou a wehrmachtem, ale budou sledovat také osudy Čechoslováků z partyzánského oddílu Olga. Pojmenovaný byl po jeho zakladatelce Olze Františákové. Diváky vtáhne do děje její příběh z konce války, který zazní z reproduktorů.
„Našim cílem je nejen dopřát divákům pohled na dechberoucí bitevní scény, v nichž mohou obdivovat mezi výstřely a výbuchy i dochovanou vojenskou techniku, ale chceme, aby návštěvníci poznávali naši historii. Jde o zábavu spojenou s poznáním. Právě to je cesta, díky níž si uvědomí, jak obrovským hrdinstvím byla naše současná svoboda na sklonku války vykoupena,“ řekl Novinkám tvůrce scénáře Ivan Vystrčil z realizačního týmu sdružení Acaballado.
Chceme, aby návštěvníci poznávali naši historii.
Letošní ročník akce Veveří 1945 je poctou domácím partyzánům. Vystrčil zdůraznil, že historie jako by vytěsnila desítky partyzánských skupin z Čech a Moravy, které byly při osvobozování začleňovány do řad Rudé armády. „Jako by osudy těchto hrdinů splynuly s Rudou armádou. Příběhy partyzánů přitom stojí za vyprávění a rozhodně nesmějí být zapomenuty,“ uvedl.
Zajetí německého generála
Partyzánský oddíl Olga vznikl 9. ledna 1945 v Nemochovicích u Vyškova z jedné ze skupinek, které se po potlačení Slovenského národního povstání probily přes slovensko-moravskou hranici. Působil v oblasti Ždánického lesa, Chřibů, Vyškovska a Kroměřížska. Byl součástí 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky, ale působil v podstatě samostatně. Velitelem byl Josef Houfek, oddíl byl pojmenován po jeho zakladatelce Olze Františákové.
Akce týmu se staly legendárními. Největšími úspěchy partyzánského oddílu Olga bylo vypuštění 24 vagonů s cca 512 000 litry oleje, lihu a benzolu 26. února na nádraží v Morkovicích. Tímto partyzáni na delší čas ochromili německé obrněné divize na Moravě. Jedinečným úspěchem bylo 19. dubna zajetí velitele tankové divize generálmajora Dietricha von Müllera s celým jeho štábem.
Bitevní ukázka připomene nejen zadržení generála, ale také střety, do nichž se zapojil oddíl u hájovny Zlatý jelen a osvobozování Velké Bíteše. Osvobození připomene přímo na nádvořích hradního komplexu celodenní program.