Článek
Každý, kdo někdy navštívil zemi vycházejícího slunce, se nutně musel setkat s láskou, kterou Japonci chovají k hoře Fudži. Špička „Fudži-san“, jak ji nejčastěji nazývají, ale byla ještě začátkem tohoto týdne úplně holá, přestože ji obvykle touto dobou už pár týdnů pokrývá sníh. Ve středu se konečně zadařilo, přesto je radost jen částečná. Sněhová čepice totiž byla vidět jen z jedné strany hory a bez oficiálního ohlášení pověřeným úřadem to oficiálně neplatí.
O tom, že Japonci si konečně vydechli, i když zatím jen tak napůl, informovala agentura AP, jež zveřejnila video z bezprostřední blízkosti ikonické hory. Ta se ve středu sněhovou čepicí přioděla nejpozději za posledních 130 let.
První sníh bylo na hoře Fudži, která je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, možné podle japonské meteorologické agentury Šizuoka spatřit ve středu z jihozápadní strany hory v brzkých ranních hodinách.
Hora je zasněžená neoficiálně
Protože ale sníh nebyl kvůli hustým mrakům vidět z druhé strany hory, kde sídlí meteorologická agentura v Kófu, hlavním městě prefektury Jamanaši, oficiálně se to nepočítá. První sníh na hoře totiž tato instituce oficiálně oznamuje již od roku 1984. A Japonci na tradice velmi dbají.
Hora Fudži je stále bez typické sněhové čepice. Mohou za to změny klimatu
Obvyklým datem, kdy na 3776 metrů vysoké hoře napadne sníh, je 2. říjen. Tedy zhruba měsíc po konci letní turistické sezony. Loni třeba napadl 5. října.
Průměrná říjnová teplota na vrcholu hory Fudži bývá v říjnu minus 2 stupně Celsia, letos to ale bylo 1,6 stupně Celsia, rekordně vysoká teplota od roku 1932.
Červené divadlo se odsouvá
Japonsko letos celkově zažilo neobvykle teplé léto a podzim, což ovlivní i jednu z turisticky nejoblíbenějších kratochvílí celého roku, pozorování červenání japonských javorů. To je letos podle předpovědí očekáváno o několik týdnů později.
A zatímco obvykle turisté za přírodním divadlem ve všech odstínech červené míří nejčastěji od konce října do konce listopadu, letos budou mít větší šanci jej spatřit cestovatelé, kteří do země zavítají až před Vánoci.
Na severním ostrově Hokkaidó, kde se javory barví nejdříve, se tak má letos dít až kolem osmého listopadu. V Tokiu, kde se javory v posledních letech oděly do nachova už od začátku listopadu, se tak má letos stát až 5. prosince. Jedno z vůbec nejoblíbenějších historických měst Japonska, půvabné Kjóto, si nejspíš počká až na půlku prosince.
Předpovědi, kterých se každoročně objevuje značné množství, jsou samozřejmě spíše orientační. Pokud se ale rychle a drasticky nezmění počasí, lze druhou hlavní fotografickou sezonu v Japonsku očekávat s několikatýdenním zpožděním. Hlavní událostí roku pak zůstává jarní kvetení sakur. Tak snad nebude už v únoru…
Tipy na cestu do Japonska
Dobrý poměr ceny a kvality skýtají pro cesty z Prahy do Japonska aerolinky Air France a KLM. Zpáteční letenky z Prahy do Tokia se u nich dají pořídit už od 19 000 korun. V letadlech strávíte v jednom směru zhruba 15 hodin s jedním přestupem v Paříži či Amsterdamu.
Pokud po Japonsku chcete hodně cestovat a budete se přesouvat skvěle fungující vlakovou dopravou, vyplatí se pořízení Japan Rail Passu (JRP). Pro turisty je v prodeji týdenní, čtrnáctidenní nebo 21denní varianta v přepočtu za 10 715 korun, 16 838 korun a 21 430 korun. V ceně je neomezené množství cest téměř všemi vlaky včetně šinkansenů, pouze na ty úplně nejrychlejší neplatí. Pokud jste byli v Japonsku již dříve, jistě jste si povšimli jejich značného zdražení. I tak však tento systém zůstává nejvýhodnějším, pokud plánujete mnoho přesunů.
Nezapomeňte si svůj JRP před použitím aktivovat na některém z vlakových nádraží. Místenky do rychlovlaků je jistější si před cestou zdarma rezervovat kvůli značné vytíženosti některých spojů.
Letošní podzimní změna termínu může být nevýhodná pro všechny, kdo plánují cesty se značným předstihem. Na druhou stranu ale nabízí jedinečnou příležitost impulzivním cestovatelům, kteří tak mohou zažít adventní čas v Japonsku s jedinečnými podzimními kulisami.