Článek
„Obnovení jezírka bylo pro nás velkým překvapením. Jeskyni musíme uzavřít, aby měli netopýři klid. Budeme doufat, že jezírko nevyschne,“ řekl vedoucí správy jeskyně Jiří Kolařík.
Léta vyschlá turistická atrakce
Vodní plocha se nachází v nejhlubší části jeskyně. Leží v Jezerním dómu, a to 38 metrů pod povrchem. Netradiční smaragdovou barvu jí dává vápenec, který se ve vodě rozpouští. Jeskyně byla zpřístupněna v roce 2004 a Smaragdové jezírko bylo dlouhá léta jejím velkým lákadlem.
S podzemím sousedí jeskyně Liščí díra. Ta není veřejnosti zpřístupněná a je v ní vodní plocha. „Jezírek je pod vrchem Turold více, jsou propojená a voda se z nich přelévá z jednoho do druhého,“ uvedl Kolařík. Nyní má Smaragdové jezírko průměrnou hloubku 70 centimetrů.
Jezírko ignoruje počasí
Vodní plocha jako by fungovala navzdory počasí a zcela jej ignorovala. Za dešťů a povodní se neobnovila, na druhé straně před lety, když panovala tropická vedra, zůstávala hladina stabilní. V roce 2011 dokonce vystoupala o devět metrů a zaplavila Jezerní dóm.
Jeskyně Na Turoldu je dlouhá 1650 metrů a tvoří ji členitý systém chodeb, síní a dómů o sedmi patrech. Návštěvní trasa je 300 metrů dlouhá. Je na ní i Síň konce, v níž jsou kosti mamuta, pratura, prakoně i medvěda, nalezené v dosud probádaných částech pod vrchem Turold.