Článek
Ráj se směrovkou Gran Canaria
Ostrov Gran Canaria bývá nazýván malým rájem Atlantiku. Díky specifickému mikroklimatu je jeho průměrná roční teplota krásných 24 stupňů, přičemž v létě čísla ještě o něco povyskočí. Říká se o něm, že má tisíc tváří, které čekají na objevení.
Bezmála polovina třetího největšího Kanárského ostrova je biosférickou rezervací UNESCO. Gran Canaria je v podstatě masiv, který se tyčí z hladiny moře až do výšky 1949 metrů na vrchol hory Las Nieves.
Obrovská diverzita prostředí od křivolakých vrcholů po hluboké rokle, husté borovicové lesy a vrbové háje, údolí porostlá palmami i vyprahlá krajina, kde přežijí jen bodláky, tvoří ideální útočiště pro makronéskou flóru se značnou biologickou rozmanitostí. Ostrov je navíc ideální nejen na pozorování země, ale i oblohy, patří k destinacím s nejmenším světelným znečištěním vůbec.
Letní sezona přinese přímé lety na La Palmu z Prahy
Poklidné pláže
Grand Canaria se dále pyšní bezmála 65 kilometry pláží. Jih potěší zejména milovníky těch rozlehlých se zlatým pískem, zatímco na severu lze najít malé skryté zátoky pro milovníky soukromí.
Určitým kompromisem je kupříkladu půvabná pláž Amadores na jihozápadě ostrova, kde sice rozhodně nebudete sami, ale jedná se o pláž s klidnou vodou, kterou zajišťují dvě hráze. Díky jemnému písku a pohodové atmosféře ji vyhledávají především rodiny s dětmi a turisté toužící po klidné dovolené.
Ubytovat se můžete buď v hotelech přímo na útesu nad pláží, nebo v letovisku Puerto Rico, které s ní pojí plážová promenáda. Tam se nachází další obdobně chráněná pláž. Pokud na dovolené toužíte především po sladkém lenošení na pláži a nepřetržitém výhledu na moře, tady jste na správné adrese.
Dalším především rodinným útočištěm je Anfi del Mar na jihu, která je oblíbená jak kvůli klidné vodě a jemnému písku, tak i palmám, jež pláž obklopují.
Kdo by toužil po koupání s výhledem na horský masiv, zamíří na severozápad do městečka Agaete, v jehož okolí je takových pláží několik. Přístav Puerto de las Nieves je navíc vyhlášený těmi nejlepšími čerstvými rybami, které si můžete vychutnat nejen při pohledu na západ slunce.
Za sportem i historií
Gran Canaria láká i sportovce. Ostrov křižují turistické trasy i cyklistické stezky, o vodních sportech ani nemluvě. Zklamán nebude ani ten, kdo v rámci dovolené rád objevuje historii navštívených míst. Na ostrově se nachází více než dvacet muzeí mapujících jeho dějiny a zvyky, archeologický park či Cenobio de Valerón, 800 let staré „sklady“ vyhloubené v sopečné hornině.
Na výlety lze vyrazit jak do kosmopolitního hlavního města Las Palmas de Gran Canaria, vyhlášeného koloniálními rezidencemi a kostely ve staré části, nákupními možnostmi i bohatým nočním životem, tak do poklidných vesniček, v nichž se stále udržují ostrovní tradice.
Krásná La Palma
La Palma je známá i jako La Isla Bonita, v překladu Krásný ostrov. Tentokrát nejen polovina, ale hned celý ostrov byl v roce 2002 vyhlášen přírodní biosférickou rezervací UNESCO.
La Palma bývá opěvována jako přírodní lázně, které působí na návštěvníky všemi smysly a dají jim zapomenout na hektické tempo dnešních dnů. Nechat se osvěžit lehkým vánkem s vůní moře a borovic, zahledět se do nekonečné zeleně vavřínového lesa a načerpat teplo přicházející nejen ze slunce, ale i z nahřátých vulkanických skal. K tomu zakousnout některou z lokálních pochutin a nechat se obejmout křišťálově čistou vodou. Na to všechno láká La Palma.
Turistika i koupání
Na své si ale přijdou i aktivní turisté. Ostrov je protkán sítí značených turistických tras v délce více než tisíc kilometrů. Nabídka okolních panoramat je navíc velmi široká. Můžete vyrazit na túru podél pobřeží, napříč lesy nebo po úbočí sopek. Nenechte si ujít procházku tajemným vavřínovým lesem Los Tilos de Moya s kořeny ve třetihorách. Mezi další oblíbené sportovní aktivity patří jízda na horských kolech, paragliding, potápění či kajaky.
V hlavní sezoně lákají na ostrov vyjma turistiky a dalších sportů i tmavé sopečné pláže. Na La Palmě najdete jak ty s veškerým vybavením, tak možná ještě větší množství těch soukromých a opuštěných. Jednou z hlavních výhod je skutečnost, že snad žádná z pláží není přeplněná a nemusíte vstávat brzy, abyste si našli místečko.
Jednou z těch, kde se rozhodně nebudete mačkat v davech, ale přitom tam najdete možnost občerstvení, slunečníky i sprchu, je Puerto de Naos y Charco Verde na jihozápadě ostrova nedaleko oblíbeného letoviska Puerto Naos. V tom se nachází nejdelší pláž na ostrově oceněná modrou vlajkou. Rovněž se honosí černým pískem, který se ale blýská do zelena kvůli přítomnosti olivínů.
Specialitou ostrova jsou i přírodní koupaliště ve formě bazénků ve skalách napájených slanou vodou. Nenechte si ujít plavání v absolutně klidné vodě koupaliště La Fajana v Barlovento na severovýchodě ostrova nebo El Charco Azul v San Andrés y Sauces nedaleko.
Vzhůru za poznáním
Historie a četné kulturní vlivy, jež se na La Palmě vystřídaly, jsou vtisknuty v úzkých uličkách, na zdobných nádvořích i architektuře jednotlivých domů. Můžete pozorovat jak domorodé motivy, tak známky přítomnosti Španělů, Portugalců, Angličanů i Nizozemců.
Příznivci vzdělávacích expozic by si neměli nechat ujít seznámení s historií ostrova v Museu Insular, jež sídlí v bývalém klášteře ze 16. století v hlavním městě Santa Cruz de La Palma na východě ostrova.
Za návštěvu rozhodně stojí i Archeologické muzeum Benahoarita tamtéž či Muzeum banánů, které jsou na ostrově velkým a chutným tématem. Mezi nejtradičnější suvenýry patří vyřezávané dřevo, keramika a krajky.
Tenerife, ostrov mnoha „nej“
Je největším ze sedmi Kanárských ostrovů, zároveň je i nejzalidněnějším a nejpopulárnějším. Nachází se na něm nejvyšší hora Španělska Pico del Teide s nadmořskou výškou 3718 metrů. Tenerife má dále hned dvě lokality zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO: Národní park Teide v centrální oblasti a město San Cristóbal de La Laguna na severu.
Park zaujímá necelou desetinu ostrova a je domovem nejvyšší hory celé země a zároveň jedné z nejvyšších sopek světa Pico del Teide.
Dále láká návštěvníky nevšedními geologickými útvary, jako je skalní jehla Roque Cinchado. Tato 27 metrů vysoká skála je považována za symbol ostrova. Dále by byla škoda minout La Catedral, horu ve tvaru katedrály v témže parku.
San Cristóbal de La Laguna vyniká koloniální architekturou, jež dodává starému univerzitnímu městu nezapomenutelný půvab. Úzké uličky, pestrobarevné domky, ale i opulentní paláce a působivé kostely a kláštery evokují spíše koloniální města Střední či Jižní Ameriky, jen v úhlednějším a bezpečnějším evropském vydání.
Největším městem ostrova je Santa Cruz de Tenerife, které je zároveň druhým největším městem Kanárských ostrovů. To každoročně v únoru hostí karneval, který trvá týden a je druhý největší na světě. I v něm najdete množství reprezentativních náměstí, kostelů a nákupních možností.
Jen pár kilometrů od něj se nachází jedna z nejznámějších pláží souostroví, Playa de Las Teresitas. Více než jeden a půl kilometru dlouhá pláž se zlatým pískem byla uměle vytvořena navezením písku ze Sahary, od ostatních pláží se proto liší barvou.
Před silnými vlnami je chráněná uměle vytvořeným útesem, který zajišťuje poklidné vodní hrátky. Pláž je obklopena půvabnými palmami, jež poskytují kýžený stín, a má výhled na divoké pohoří Anaga. Vzhledem k dobré dostupnosti je velmi oblíbená nejen u rodin s dětmi, najdete na ní veškeré zázemí včetně restaurací servírujících plody moře a barů.
Pravým opakem je divoká Playa de la Tejita, která láká výhledem na sopku Montaña Roja. Pláž se nachází v blízkosti přírodní rezervace, skýtá klid a soukromí. Více lidí láká na východ a západ slunce, které na sopce rozehrávají divadlo barev.
Milovníci koupání by si neměli nechat ujít ani El Bollullo na severu, jež je jednou z nejkrásnějších a nejčistších přírodních pláží Tenerife. Tmavý sopečný písek je jemný jako koberec a krášlí ji nevšední skalní útvary.
Na jihu se nachází zase přepůvabná Playa del Duque, vyhlášená tyrkysovou vodou, zlatým pískem a malebnými skalními kulisami s bujnou zelení. V okolí je hned několik dalších oblíbených pláží a nacházejí se zde jedny z nejluxusnějších hotelů na ostrově.
Koho fascinují pláže s masivními panoramaty, nesmí si nechat ujít Playa de los Gigantes s 600 metrů vysokým útesem na západě a Playa del Benijo na severovýchodě.
Vzhůru za zajímavostmi
V okolních vodách se vyskytují desítky druhů mořských savců jako delfíni, velryby a kulohlavci, které je možné pozorovat. Hlavní sezona, kdy velryby migrují kolem ostrova, je od prosince do února.
Mezi další zajímavosti, které by na Tenerife bylo škoda vynechat, patří 17 metrů vysoký „dračí strom“, jehož stáří se odhaduje na 800 až 1000 let. Najdete jej ve městě Icod de Los Vinos na severozápadě ostrova. A když už tam budete, můžete zavítat i do jedné z největších vulkanických jeskyní světa Cueva del Viento.
Za návštěvu určitě stojí i tajemstvím opředené pyramidy v Güímaru na východě ostrova, u nichž není jasný původ ani účel. Na severu potěší nejen děti Loro Park, který se profiluje jako jedna z nejmodernějších zoo světa. Zvířata jsou v půvabném přírodním prostředí zahrady jak chráněna, tak vědecky studována.
Projekt, který začal před 50 lety jen s hrstkou nadšenců, se rozrostl v obrovskou instituci, která pomáhá chránit ohrožené druhy. Návštěvníci v zoo zhlédnou více než 400 druhů zvířat. Mezi nejoblíbenější části patří Planeta tučňáků, delfinárium a představení kosatek i papoušků.