Článek
Slovácko je vyhlášeným regionem živých lidových tradic a gurmánských zážitků. Nejvíc veselo bývá v období masopustu neboli fašanku, který trvá od Tří králů do Popeleční středy. Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce.
K masopustu neodmyslitelně patří zabijačky. Kdo si na podzim „založil“ kvas z trnek, míří do pálenice. Leden a únor tak patří koštům slivovice, při nichž si hrdí pěstitelé porovnávají své produkty.
Oblíbené jsou košty ve Vápenkách, Jankovicích, Medlovicích, Jalubí, Bojkovicích či Kunovicích. K atrakcím patří košty méně obvyklé pálenky z oskoruší, například v Tvarožné Lhotě.
Zámek Buchlovice 27. února opět přiláká stovky lidí na Den vína, jehož součástí je kromě koštu i dražba vzácných vín.
Na konci února nastává hlavní bod masopustu. V obcích se koná slavnost vodění medvěda a pochovávání basy, které paroduje církevní pohřební obřad a propere se u něj kdejaký drb.
Ukázkový masopust uvidíte ve Strání. Trvá několik dnů, jde o největší tuzemský festival masopustních tradic. Uvidíte i prastarý a velmi náročný mečový tanec zvaný Pod šable, který má zbojnický podtext. Letos se masopust uskuteční od 12. do 16. února.
Založením jiný, ale rovněž velmi oblíbený je i fašank ve Zlíně, který proběhne 20. února.
Skiareály na Slovácku
Na Slovácku nadmořská výška až na výjimky šplhá jen ke třem až čtyřem stovkám metrů nad mořem, což pro sjezdové lyžování není zrovna ideální klima ani terén. Přesto i zde v poslední době vyrostlo několik skiareálů.
Díky mírnějšímu sklonu si svahy oblíbili začínající lyžaři a snowboardisté nebo rodiny s malými dětmi. Jsou i uměle zasněžované a osvětlené, takže se dá lyžovat i po setmění.
Ve Stupavě či Nezdenicích najdete i snowparky.
Raritou je areál v Němčičkách, který je nejníže položeným střediskem ve střední Evropě. Leží jen 180 metrů nad mořem, uprostřed vinohradů. Svah bývá v permanenci pravidelně od konce listopadu do března bez ohledu na větší výkyvy počasí. Sjezdovka je totiž podložena umělohmotnými kartáči.
Popeleční středa
Popeleční středa je prvním dnem postní doby. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi; do těchto 40 dnů se nezapočítávají neděle, proto v praxi připadá popeleční středa na 46. den před Velikonoční nedělí. Kvůli nepravidelnému výpočtu data Velikonoc se její termín každý rok mění. Letos připadá Popeleční středa na 17. února.
A nezahálí ani lyžařské svahy
Břestek
Převýšení: 80 m. Délka: 450 metrů.
Kam v okolí: Břestek leží u Buchlovic. Tamní zámek je sice v zimě zavřený, zámecký park je ale přístupný celoročně, užijte si romantickou zimní procházku. V rekreační oblasti Smrďavka si dopřejte v Centru regenerace vanové koupele.
Filipov
Převýšení svahu: 85 metrů. Délka svahu: 450–550 metrů.
Kam v okolí: Zajeďte se podívat na větrný mlýn v Kuželově. V zimě není interiér přístupný, obdivovat jeho krásu ale můžete i zvenčí. Lopatkový mlýn holandského typu je z poloviny 19. století.
Němčicky
Převýšení: 50 metrů. Délka: 350 metrů.
Kam v okolí: Nacházíte se u Velkopavlovické vinařské podoblasti, kde kvete vinařská turistika. Vypravte se do vinných sklípků a ochutnejte místní červená vína.
Nezdenice
Převýšení: 75 metrů. Délka: 220 metrů. Tel. 737 355 499
Kam v okolí: Vyrazte do aquacentra Delfín v Uherském Brodě.
Osvětimany
Převýšení: 98 metrů. Délka 400: metrů.
Kam v okolí: Nedaleko je Hipocentrum Koryčany, kde si můžete zajezdit na koni nebo během dne získat základy lukostřelby, hodu sekerou či nožem i práce s bičem a lasem.
Radějov
Převýšení: 75 metrů. Délka: 450 metrů.
Kam v okolí: Blízko leží Strážnice a Petrov s pozůstatky lidové architektury. Zvláště působivý je soubor vinných sklepů Plže v Petrově - miniaturní městečko plné bílo-modrých domků.
Stupava
Převýšení: 90 metrů. Délka: 500 metrů.
Kam v okolí: Nedaleko je Velehrad. Poznejte toto proslavené poutní místo, které před časem navštívil i papež Jan Pavel II.
Uhřice
Převýšení: 44 metrů. Délka: 240 metrů. sportturist.net
Převýšení: 44 metrů. Délka: 240 metrů. sportturist.net Kam v okolí: Na nedalekém kopci Romenově je studánka, k níž se váže pověst o Cyrilu a Metodějovi. Při své misijní cestě údajně kázali i v Uhřicích, u studánky odpočívali a mezi lidmi se traduje, že ji posvětili.