Článek
Mezi návštěvnickým centrem a historickými budovami varny bývaly garáže pro zaměstnance, po jejich střeše vedl chodník k lávce přes Radbuzu. Teď z nich zůstala již jen díra v zemi. Přestavba otevřeného prostoru může začít.
„Současně finalizujeme projektovou dokumentaci a chystáme se na spuštění výběrového řízení pro zhotovitele stavby,“ řekl Novinkám Rudolf Šlehofer, manažer turismu Plzeňského Prazdroje.

Návštěvníkům se otevře přístup k řece Radbuze.
Garáže tady budou opět, ale posazené tak, že jejich pochozí střecha bude na úrovni současného nádvoří. To se díky tomu podstatně rozšíří, vznikne další veřejný prostor s výhledem na řeku a k ní povede zcela nové široké schodiště sloužící i k případnému posezení. Lávku, která je od loňska zavřená, čeká kompletní rekonstrukce, v plánu je také vysazení tří desítek stromů.

Nová podoba pivovarského nádvoří
Cena? „Zatím ji nemůžeme zveřejnit, aby to neovlivnilo průběh výběrového řízení,“ uvedl Šlehofer. „Předpokládáme, že stavba bude dokončena během roku 2026,“ dodal.
Festival s otazníkem
Do areálu plzeňského pivovaru loni zavítalo téměř 540 tisíc návštěvníků. Nejžádanější jsou prohlídkové trasy, na ty stavební ruch mít vliv nebude. Tisíce lidí ale míří i na zdejší kulturní akce. Z nich největší je tradiční říjnový Pilsner Fest – co s ním bude, zatím jasné není. „Jeho letošní podobu v současné době řešíme,“ konstatoval Šlehofer.
Další oblíbené programy, jako jsou Léto v Prazdroji nebo burger festivaly, se budou konat v prostorách u Spilky a u Formanky.
Elektrárna u ledu
Dalším turistickým tahákem by mohla být vysloužilá podnikové elektrárna, v níž již několik let sídlí minipivovar Proud. Přes sto let starý architektonicky zajímavý objekt kousek od Radbuzy i od známého vodárenského „majáku“ by se mohl proměnit v nové unikátní kulturní centrum – zdejší varna a další pivovarská infrastruktura zabírá jen malou část prostoru. Teď se sem zvědavci dostanou pouze v rámci prohlídek, na které je vozí autobus přes areál Prazdroje.

Impozantní prostory bývalé pivovarské elektrárny by se mohly proměnit v kulturní sál.
Plán je následující: objekt s nejbližším okolím pomocí oplocení odříznout od zbytku pivovaru, s okolním světem by jej pak spojila další lávka přes Radbuzu ústící do Štruncových sadů.
„Měl by zde být výčep se sálem až pro šest set stojících nebo čtyři sta sedících diváků,“ nastínil v roce 2021 ředitel minipivovaru Michal Škoda s tím, že by se zde mohly konat koncerty, výstavy, konference, divadelní představení. Tehdy doufal, že úpravy, které si nepochybně vyžádají desítky milionů, začnou do nějakých tří či pěti let. Dnes už takový optimista není.
„Je připravená projektová dokumentace, studie. Žádný termín realizace nicméně stanovený není, nemáme to schválené ani časově, ani finančně,“ sdělil Škoda.
Konkrétnější nebyl ani Rudolf Šlehofer: „Rádi bychom to v budoucnu realizovali, ale v tuto chvíli nemůžeme poskytnout bližší detaily.“