Hlavní obsah

Slavná pálavská vyhlídka na hoře Děvín oslaví desetileté výročí. Navštěvují ji tisíce turistů

Mikulov

Slavná vyhlídka na hoře Děvín, z níž je kraj pod Pálavou na Mikulovsku jako na dlani, bude brzy v provozu již deset let. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v této chráněné krajinné oblasti (CHKO). Ročně se z ní výhledem do zvlněné krajiny oblíbených moravských vinohradů potěší 100 tisíc turistů. Kdysi byla vyhlídka ve střeženém vojenském areálu.

Foto: archiv CHKO Pálava

Na hoře Děvín je na vyhlídce nově vyměněná informační tabule.

Článek

Děvín je se svými 554 metry nejvyšší horou Pavlovských vrchů. Do roku 2015 bylo místo současné vyhlídky nepřístupné. „Před jejím otevřením jsme museli nechat odstranit tři budovy, které byly součástí tamního za socialismu vybudovaného vojenského vysílače,“ řekl Novinkám vedoucí správy CHKO Pálava Jiří Kmet. Z objektů zbyly jen betonové základy.

Žádné procházky mimo stezku

Místo se za uplynulou dekádu změnilo k nepoznání. Základy zarostly trávou a je nutné je v terénu hledat. Prostor je nyní obehnaný již jen nízkým hrazením, vyznačujícím, kam již návštěvníci nemají chodit. Vrch Děvína je totiž součástí národní přírodní rezervace.

Foto: archiv Správy CHKO Pálava

Hora Děvín je dominantou jihomoravské Pálavy a nejvyšším vrchem Pavlovských vrchů.

„Drtivá většina turistů tento zákaz dodržuje, za což děkujeme. Pro zachování tamní přírody je to naprosto klíčové. Jen malý zlomek turistů nám hrazení překračuje a prochází se kolem. Doufáme ale, že tento nešvar velmi brzy zcela vymizí,“ uvedl Kmet. Otevření vyhlídky a vytvoření této nové turistické atrakce po letech s kolegy vnímají jako správný krok.

Vrchol Děvína je přírodně jedinečný

Podle ochranářů je hora z přírodního hlediska unikátní. Na tomto poměrně malém kousku žije přes 700 druhů vyšších rostlin, což je pětina celkového druhového bohatství vyšších rostlin v zemi. Některé, jako například písečnice velkokvětá a hvozdík Lumnitzerův, jinde v republice nerostou. Děvín je současně jednou z nejvýznamnějších zoologických lokalit v Česku.

Foto: archiv Správy CHKO Pálava

Jeden z výhledů z Pálavy. V pozadí nádrže Nové Mlýny

Otevření vyhlídky se bude slavit v příštím roce. Výročí využili ochranáři k výměně naučného panelu, protože ten původní už poškodil čas. Mnoho turistů si to neuvědomuje, ale vrchol hory byl od druhé poloviny 20. století až do konce 90. let obsazen a střežen armádou.

Foto: archiv Správy CHKO Pálava

Výměna naučného panelu na hoře Děvín. Na zemi je ten původní, měněný po deseti letech.

Likvidace tří vojenských budov byla technicky náročná. Kvůli ochraně přírody neodvážela suť nákladní auta, ale vrtulník. K odvozu 450 tun suti potřebovali piloti 200 letů.

Lesy v Moravském krasu jsou po kalamitě opět otevřeny. Na houby tam ale nechoďte

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám