Článek
„Zbývají dokončit už jen drobnosti, například se teď přiváží veškerý terakotový mobiliář, tedy sochařská výzdoba i mísy pro vysazení květin. V zahradnictví začínají pracovat právě na této výsadbě. Do jara potřebujeme ještě připravit vstupní expozici, zajistit prezentaci archeologických nálezů a prezentaci celé obnovy,“ uvedla kastelánka zámku Martina Rudolfová.
Lidé by si tak na výstavě měli udělat představu o všech pracích, které bylo nutné uskutečnit i pod povrchem obnovené zahrady.
Desítky druhů zeleně
Za 28 měsíců se na obnově zahrady, zahradnictví, skleníků i fíkovny podíleli čtyři inženýři architektury, tři stavbyvedoucí a v nejvytíženější den na ní pracovalo zároveň 76 dělníků a techniků. Zahradníci vysadili 62 druhů květin, stromů a keřů, travní plochy pokrývají půl hektaru. Nové retenční nádrže zajistí 38 krychlových metrů vody.
Původně odhadované náklady na kompletní rekonstrukci zahrad a souvisejících budov byly 180 milionů korun, nakonec náklady dosáhly 193,5 milionu korun.
Renovace historického nádraží ve Františkových Lázních začíná
„Z toho 182,3 milionu korun pokryla dotaze z ministerstva kultury z programu péče o národní kulturní poklad, přímá dotace generálního ředitelství Národního památkového ústavu byla 11,2 milionu korun,“ uvedla kastelánka.
Narostl rozpočet i nezbytné práce
K původně naplánovaným pracím přibyla ještě rekonstrukce fasády východního křídla v předzámčí. Bylo nutné načasovat ji před dokončením zahradních úprav, aby na nově osetých plochách nebylo nutné stavět lešení a nebyly tak poničeny.
Kromě zahradních ploch prošlo obnovou sloupoví dřevěné kolonády, zahradnictví se skleníky a oranžerií i fíkovna s posuvnou střechou. Bylo nutné staticky zajistit ohradní zdi, vybudovat nové rozvody vody i elektřiny, rekonstrukcí prošla i sochařská výzdoba zahrady.
Státní zámek v Lysicích byl původně vodní tvrzí přebudovanou na renesanční zámek, později následovaly barokní úpravy. Každoročně jej v dobách před pandemií navštívilo přes 30 000 lidí.