Hlavní obsah

Skiareály v Česku se rozjíždí pomalu, většina provozovatelů čeká na mráz

Česko

Pouze na čtyři místa, přičemž jedním z nich je Hochficht na rakouské straně Šumavy, mohou zatím vyrážet tuzemští lyžaři. V pátek a o víkendu by se mělo otevřít dalších pár lyžařských areálů v Krkonoších, Krušných horách či na Šumavě.

Foto: Petr Marek, Novinky

Lyžařské středisko Proskil v Branné v Jeseníkách zahájilo provoz už 23. listopadu jako první v tuzemsku.

Článek

Na krkonošských svazích se lyžuje zatím jen na Černé hoře, kde je novinkou flexipas za 990 korun. Jde o skipas platný na jeden den v sezoně. Lze ho koupit online, a to pouze do 24. prosince. V Peci pod Sněžkou zase nasvítili bobovou dráhu tisíci světýlky. Cena skipasů v resortu Černá hora - Pec je každý den jiná.

Od soboty 7. prosince budou moci lyžaři vyrazit na svahy také do Špindlerova Mlýna a Malé Úpy. Zatímco ve Špindlerově Mlýně stojí na pokladně jednodenní skipas 1690 korun, v Malé Úpě, kde zmodernizovali technické zasněžování a zrušili vracení zálohovaných čipových karet, vyjde na 1150 korun, a se slevami při online nákupu na 1040 a 1090 korun.

Do nové zasněžovací techniky, která vyrobí sníh i při plusových teplotách, investovali v Harrachově. Lyžovat by se tam mělo od 14. prosince. „Během skiopeningu bude otevřeno také Národní sportovní centrum zimních sportů. Vstup bude zdarma,“ uvedl ředitel centra Vít Háček s tím, že šestihodinový skipas Flexi vyjde na 990 korun.

Za zimními radovánkami do Salcburska

Cestování

Zasněžování, rolby, nástupiště lanovky na Lysou horu či parkovací systém, to je jen část novinek v Rokytnici nad Jizerou. Kdy tam spustí vleky, nevědí, ale už nyní prodávají online skipasy za 1290 korun na den.

Orlické hory

Ani ve ski areálech v Orlických horách nevědí, kdy zahájí sezonu. V Deštném v Orlických horách, kde areál vylepšili šesti- i dvousedačkovou lanovkou, by to mělo být v polovině prosince. Nejprve ale musí technika získat průkaz způsobilosti. „Do té doby předpokládáme, že se bude jezdit na čtyřsedačce v areálu Marta II, pokud počasí dovolí,“ řekl vedoucí skicentra Petr Prouza s tím, že celodenní skipas vyjde na 880 korun.

Jen o desetikorunu víc bude letos stát jednodenní jízdné v Říčkách v Orlických horách.

Kralický Sněžník

Lyžaři zatím nemohou na svahy ani na Dolní Moravě, kde letos investovali do rozšíření ubytovacích kapacit, obnovy dvou restaurací a nové skikrosové trati. Až sjezdovky pustí, za nejlevnější skipas tam lidé zaplatí 690 korun.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Dolní Morava

Jizerské hory

Až v příštím týdnu, pokud to počasí dovolí, zahájí sezonu první střediska v Jizerských horách. „Po špatné minulé zimě to byl pro nás především boj o přežití. Provedli jsme zejména drobná vylepšení a posílili zasněžování,“ shrnul Pavel Bažant ze Skiarény Jizerky, která spravuje areály Tanvaldský Špičák, Bedřichov Severák - Hrabětice. Ceny za skipasy resort nezměnil. Za jednodenní skipas zaplatí dospělý na Tanvaldském Špičáku 800 korun, v Hraběticích 580 korun.

Od soboty 14. prosince se má lyžovat také ve skiareálu na Ještědu, kde před sezonou posílili zasněžování a novinku zavedli i u skipasů, které jsou výhodnější zejména pro lyžaře z okolí.

Krušné hory

V Krušných horách se už od minulého týdne lyžuje v Potůčkách. Přes týden má ale areál otevřeno jen v některé dny, a jen na večerní lyžování od 17 do 20 hodin. O víkendu se ale bude lyžovat od rána. V pátek 6. prosince pak otevře své brány také další krušnohorský resort na Klínovci, kde cena skipasu pro dospělého lyžaře aktuálně vyjde na 690 korun.

Šumava

Ani na české straně Šumavy se zatím nelyžuje. Už tento víkend zahájí sezonu Kvilda. Jezdit se bude na hlavní sjezdovce a v provozu budou dva vleky. Bude to jediné šumavské středisko, které bude otevřené. Fungovat ale nebude ještě dětský vlek ani lyžařská škola. Lyžovat se bude zatím jen v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin, denně pak bude otevřeno od poloviny prosince.

Na Lipně plánují otevřít během dvou týdnů, záležet bude na počasí. Podle Jiřího Gruntoráda, mluvčího skiareálu, letos najeli na dynamické ceny. „Pokud si nakoupíte v předstihu, zaplatíte výrazně méně. Ani při nákupu na místě ale nebude cena vyšší než loni,“ ujistil. Skipas na den je tak možné pořídit od 690 korun. „V případě využití jen sjezdovky Jezerní vyjde na čtyři sta,“ připojil Gruntorád s tím, že při nákupu celosezonního skipasu a absenci sněhu může areál vrátit peníze.

Anketa

Kde plánujete letos lyžovat?
Jen v Česku
18,6 %
Jen v zahraničí
9,3 %
V Česku i v zahraničí
36,1 %
Neplánuji lyžovat vůbec
36 %
Celkem hlasovalo 97 čtenářů.

Na plné obrátky už běží zasněžování na Zadově. Ani tam se zatím nelyžuje. Vleky chtějí spustit v polovině prosince. Pro nejrychlejších 500 lyžařů a snowboardistů, kteří do spuštění sezony koupí jednodenní skipas v e-shopu, připravil areál slevu 25 procent na denní a 18 procent na večerní lyžování. Ceny na Zadově, Nových Hutích i Kvildě zůstávají stejné jako loni. Jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezoně vyjde na 790, ve vedlejší na 650 korun.

Jediným šumavským areálem, kde se lyžuje, je tak rakouský Hochficht. Otevřena je sjezdovka Reischlbergabfahrt a zábavný Fichtl Kids Park. „Díky příznivým teplotám a posílení zasněžovacího systému o osmnáct sněžných děl jsme zahájili sezonu už na konci listopadu. Další sjezdovky chceme otevřít tuto sobotu (7. prosince),“ řekl Dominik Radeber, vedoucí provozu ve skiareálu Hochficht, kde jednodenní skipas stojí 39 eur (asi 980 korun).

Vysočina

Na Vysočině limitovala rozvoj skiareálů loňská bídná zima s velkými výkyvy teplot. Většina vlekařů prodělala, konec ohlásil například provozovatel sjezdovky ve Svratce na Žďársku. Ti, kteří zůstali v provozu, čekají se zasněžováním na mráz.

V Šacberku u Jihlavy vyřešilo město klíčový problém a opravilo porouchanou výpusť u vodní nádrže. „Už je napuštěná, přípravy jsou hotové, čekáme na mráz. Přes léto jsme investovali přes milion do zasněžování, abychom mohli využít každou minutu. Zdražovat nebudeme,“ hlásil Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky, kde čtyři hodiny lyžování stojí 695 korun.

V provozu na Vánoce by chtěli být na sjezdovce Harusák v Novém Městě na Moravě. „Loňská zima nás dost omezila v investicích. Udělali jsme nové LED osvětlení na sjezdovce, ale například pořízení pojízdného pásu pro děti jsme odložili,“ přiznal správce sjezdovky Karel Klapač. Potvrdil, že nezdražovali, za čtyři hodiny tak lyžaři zaplatí 500 korun.

To ve Ski areálu Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí zvedli jízdné o 10 procent. „Vylepšili jsme zasněžování, nyní čekáme na mráz,“ podotkl Jiří Pálka z tamního Ski klubu.

Jeseníky

V Jeseníkách se lyžuje zatím jen v Branné a na Ovčárně. „Rozšířili jsme zasněžování, neboť to je při našich klimatických podmínkách klíčové. A upravili jsme některé sjezdovky, aby byly bezpečnější,“ řekl šéf resortu v Koutech nad Desnou Petr Marek. Dodal, že se soustředili také na zpříjemnění pobytu návštěvníkům zážitkovými aktivitami, například v gastronomii. Skipasy zůstaly na úrovni minulé sezony. Nejlevněji je lze pořídit online, celodenní tak vyjde na 850 korun. „Na pokladně je o stovku dražší,“ nastínil Marek, podle něhož se areál otevře, až to dovolí počasí.

Nový odbavovací systém spustí na Červenohorském sedle, kde chtějí zahájit sezonu 13. prosince. „Umí rozpoznat obličej, jeho součástí je i pokladna bez obsluhy,“ informoval vedoucí areálu Martin Dubský. Středisko také pořídilo rolbu, která je jedinou svého druhu ve východní Evropě. „Má speciální pohon a je jednou z nejvýkonnějších. Fréza se točí rychleji, takže lépe upraví sjezdovku,“ popsal s tím, že také upravili dojezd k lanové dráze, který je nyní bezpečnější. Skipasy nezdražili, celodenní přijde na 750 korun.

Na Paprsku, který je především rájem běžkařů, renovovali wellness zařízení a otevřeli novou masérnu. I tam pořídili novou rolbu pro úpravu běžeckých tratí. „Sezonu jsme na nich už zahájili. Udržujeme asi sedmdesát kilometrů stop,“ sdělila vedoucí areálu Vanda Vacínová.

Foto: Petr Marek, Novinky

Na Paprsku v Jeseníkách se už ve strojově upravených stopách prohánějí běžkaři.

Na běžkaře apeluje, aby v případě, že se rozhodnou vyjet autem z Kunčic až na Paprsek, používali sněhové řetězy. „Silnice je bez nich pro vozidla bez náhonu na všechna čtyři kola nesjízdná. Bohužel, lidé to nerespektují. Ohrožují sebe i ostatní a výrazně komplikují výjezd nahoru. Prakticky denně někoho vytahujeme. Přitom dole ve Velkém Vrbně je dostatek parkovacích ploch,“ zdůraznila.

Z hlediska sjezdového lyžování i tam kladou důraz na zasněžování. Část sjezdovky bude znovu vyčleněna na snowpark. Ceny skipasů zvedli jen mírně. Za celodenní lidé zaplatí 700 korun, což je o 50 korun víc než loni.

V Karlově otevřou novou sáňkařskou dráhu u lanovky Roháč. Novinkou je i seriál veřejných závodů v obřím slalomu. „Ty se uskuteční v pěti termínech a zúčastnit se může každý. A rozšířili jsme sjezdovky,“ uvedl Boris Keka, mluvčí Ski arény Karlov, kde zahájí sezonu v závislosti na počasí.

Horský areál Kraličák, který spojuje přes kopec Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice, skipasy o 15 procent zlevnil. Lidé za skipas zaplatí 790 korun. Za novinku označila mluvčí střediska Vladimíra Mrázová projekt Můj skipas. „Je na čtyři hodiny, a kdo si ho zakoupí, má také volný vstup do saunového světa, Termálních lázní Velké Losiny a dětského Pradědova muzea v Bludově.“

Beskydy

V největším beskydském lyžařském areálu na Bílé nemohli kvůli nízkým výdělkům z loňské špatné zimy moc investovat. „Vyměnili jsme rolbu, ta stará už byla opravdu za zenitem, a taky jsme pořídili nový systém na měření výšky sněhu v rolbách, abychom ho co nejefektivněji rozmisťovali po sjezdových tratích,“ uvedl vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula. Přiznal, že kvůli zvýšení DPH z 10 na 12 procent musel zvednout ceny. Denní skipas tak stojí 870 korun, což je o 30 korun víc než loni.

Bílé ani jiným areálům v Beskydech počasí zatím nepřeje. „Čekáme na mráz, abychom mohli spustit umělé zasněžování,“ potvrdil Jiří Rucki, vedoucí ski areálu v Mostech u Jablunkova. Připojil, že kromě dvou sněžných kanonů se o žádných větších investicích hovořit nedá. Cenu skipasu ale nechali stejnou, pro dospělého lyžaře vyjde na 650 korun.

Na zimní počasí netrpělivě čekají i areály sdružené do Skiregionu Valašsko, kam patří Kohútka, Razula, Kyčerka, Karolinka a Jezerné. Celodenní skipas vyjde na Kohútce na 870, na Kyčerce na 620, na Karolince na 710 a na Jezerné na 380 korun. Skiareál Razula je už několik let zavřený, milovníci lyží se tak mohou vyžít jen na sjezdovce Horal. Tam by měl v letošní sezoně skipas vyjít na 690 korun.

Kde se rozjely první vleky? Na českých horách začíná lyžařská sezona

Domácí

V létě je Češi milují. Teď se do populárních přímořských destinací učí jezdit i lyžovat

Cestování

Výběr článků

Načítám