Článek
Muzeum si letos svátek připomene v sobotu 28. října, v expozici Princip Baťa bude program s různými aktivitami, ukázkami i dílnami s obuvnickou tematikou.
„Příběh obuvnictví a ševcoviny se při této akci překlene přes tři staletí – od nejmodernějších technologií používaných v současném vývoji obuvi přes baťovskou výrobní linku a ukázky strojů, které jsou její součástí, až k původní ruční ševcovině z konce 19. století,“ uvedla zástupkyně muzea Silvie Lečíková.
Muzeum myslí i na děti
Program připravil i historik muzea a kurátor sbírky obuvi Michal Heinrich. „Hledali jsme takové aktivity, které budou návštěvníky bavit, a zároveň pro ně mohou být užitečné. Velkou část návštěvníků tvoří tradičně rodiny s dětmi, takže i na to jsme letos mysleli,“ řekl Heinrich.
Nebude chybět diagnostika chodidel, kterou zajistí Česká obuvnická a kožedělná asociace. Letos přibude poradna medicinální pedikérky.
„Pro zdravá chodidla pak lze doporučit procházku po chodníku zdraví z různých materiálů, který přivezou studenti Ateliéru obuvi při Univerzitě Tomáše Bati Zlín. Univerzitní Centrum výzkumu obouvání představí moderní technologie využívané v moderním designu i výrobě obuvi. Zejména pro děti je velkou atrakcí ruční čištění obuvi, které tady mnozí vidí poprvé v životě, stejně jako povídání o tom, jak se ručně šily boty v časech jejich praprababiček,“ sdělila Lečíková.
Promítány budou také tematické prvorepublikové reklamy. Muzeum se spojilo také s 44 Centrem řemesel ve 44. budově bývalého baťovského továrního areálu. Návštěvníci jej budou moci navštívit ve třech prohlídkách, v 11:00, 13:00 a 15:00, a podívat se, kde a jak se ve Zlíně dělají obuvnické kurzy.