Článek
Janův hrad stojí v Lednicko-valtickém areálu zapsaném na seznamu UNESCO a patří spolu s minaretem, Apollónovým chrámem a dalšími budovami k takzvaným saletům. Lichtenštejnská knížata si je nechávala stavět jako okrasu a ozvláštnění parkové krajiny.
Na programu je také historická hudba a tanec
V posledních letech Janův hrad často slouží jako romantická kulisa historickým šermířům. Od pátku do neděle se představí hned několik šermířských skupin. Na programu je také historická hudba a tanec. V pátek a v sobotu večer se konají noční přehlídky. U zříceniny vyroste pro návštěvníky stanové městečko.
Hostem třídenních oslav bude také královna krásy Eliška Bučková. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách Lednice.
Po honech se v rytířském sále konaly hostiny
Janův hrad budovali Lichtenštejnové v letech 1801 až 1808. Vybrali si místo u lovecké obory, které ze tří stran obtéká řeka Dyje. Stavba sloužila jako lovecký zámeček - shromaždiště panstva před honem a místo konání posledních lečí. Po honech se v rytířském sále hradu konaly hostiny. Stavba sloužila také jako obydlí knížecího hajného. Interiér je běžně přístupný veřejnosti.
U Janova hradu bude živo i o týden později, kdy nastane zatmění měsíce. Slepé rameno Černé Dyje si umělec Lubo Kristek vybral jako dějiště svého nového happeningu z cyklu Mytologická krajina. Podle Kristka dílo pojednává o tom, jak se "unavený svět lidí znovu vrací do hlubin vod".