Článek
1. Pafos
Město Pafos, rozkládající se na jihozápadním pobřeží ostrova, je spásou těch, kteří se nepovažují za plážové povaleče. Navzdory tomu, že tam najdete i několik ucházejících pláží, hlavní devizou Pafosu jsou rozhodně historická lákadla. Ať už jde o Královské hrobky či Katakomby svaté Solomonie, shodně jde o místa hodná zastávky.
Archeologický areál u přístavu má však jasné primární lákadlo - jedny z nejlépe dochovaných mozaik v Evropě vůbec. Ty se rozprostíraly na podlahách v domech římské smetánky a jsou skutečně úchvatné. Z Théseova či Dionýsova domu se sice do dnešních dnů mnoho nedochovalo, kdo by ale potřeboval samotné domy, když má před sebou onu krásu, kterou ukrývaly?
2. Gastronomie
Kdyby šlo jen o mě, mohla by kyperská gastronomie zabírat deset důvodů, proč zemi navštívit, a sama o sobě by byla dostatečným argumentem k cestě. Kombinace řecké a blízkovýchodní kuchyně jednoduše funguje.
V Itálii otevřeli nejvyšší visutý most pro pěší v Evropě. Od země ho dělí 175 metrů
Pokud se chcete místními pokrmy prochutnat, není nic lepšího než si objednat v nějaké restauraci meze, tedy ochutnávkové porce všemožných dobrot. Může jich být pět, ale také třeba 20. Slavnost to je pro vegetariány i masožrouty.
A nelze nemilovat kuchyni, která dala světu tu nejlepší vrzající pochutinu vůbec. Sýr halloumi, vyráběný obvykle z ovčího a kozího mléka, je vděčným společníkem u nejedné letní grilovačky. Skříp skříp.
3. Pohoří Troodos
Je to právě pohoří Troodos, které dělá z Kypru komplexní destinaci. Začíná v nadmořských výškách okolo 300 metrů, ale vypíná se do bezmála dvoutisícové výšky, díky čemuž není sníh na Kypru ničím neobvyklým.
Právě v této části země se nachází i přes 900 let starý klášter Kykkos, který je nejvýznamnější stavbou regionu. Turisté však tuto oblast milují hlavně díky dynamické krajině a malebným horským vesnicím. Každá z nich má specifický charakter a je vyhlášená nějakým řemeslem či specialitou.
Vyjma letních měsíců, kdy se sem turisté rádi vyrážejí trochu ochladit z rozličných pláží, je pohoří Troodos velmi oblíbené i v květnu, kdy bývá celé rozkvetlé.
4. Nikósie
Jsou hlavní města, která můžete při návštěvě zemí s klidným srdcem vynechat, a hlavní města, které byste navštívit měli, i když vám to třeba do cestovního itineráře úplně nezapadá. Pokud vás jen trochu zajímá běžný život obyvatel Kypru, návštěvu metropole, která je zároveň největším městem celé země, byste jistě vynechat neměli.
Podobně, jako se celý Kypr dělí na dvě části, řeckou a tureckou (ta nazývá město Lefkósií), dělí se tak i hlavní město, což je světový unikát. Jeho historické jádro plné křivolakých uliček doslova vybízí k tomu užívat si svého okolí a cíleně se ztratit. Benátská zeď, tvořící hradby starého města, je historickou a výjimečně dochovanou ikonou východního Středomoří.
5. Zivania
Kdo se aspoň trochu neoklepe při vyslovení slůvka „zivania“, tak buď nikdy nebyl na Kypru, nebo je zapřisáhlý abstinent. Tato ohnivá voda mívá velmi často vyšší obsah alkoholu a vyrábí se z hroznového vína, přesněji tedy ze slisovaných hroznů. Velmi často se však do této pálenky přidávají ještě nějaké další místní dobroty. Bylinky, fíky, koření nebo třeba i lesní med. Kreativitě se meze nekladou.
Podobně jako naší slivovici se i zivanii připisují mnohé léčivé účinky a velmi často se používá jako zaručený recept pro vykurýrování z nejrůznějších neduhů. A Kypřané se s klidem zapřísáhnou, že na bolest zubů neexistuje nic lepšího.
6. Cesty mimo hlavní sezonu
Řekněme, že se vám nepodaří vyrazit na letní dovolenou, protože si všichni vaši kolegové vybírají volna. Vy nemáte děti, a tak si dovolenou schováte na později. V září vás skolí rýmička, pak musíte pár týdnů zase pracovat a najednou je konec října a vám už je jasné, že se nedostanete za hranice dříve než v půlce listopadu. Nemusíte ale věšet hlavu.
Zrovna Kypr je totiž parádní destinací i mimo hlavní sezonu, a pokud máte rádi poklidnější atmosféru, květen je na Kypru krásný, podobně jako říjen nebo listopad. A při mé poslední návštěvě měla voda ještě koncem listopadu krásných 22 stupňů. Pokud jste fanda aktivnější turistiky, je Kypr skvělý i od druhé poloviny dubna do počátku června.
7. Afroditina pláž
Ať chceme, či ne, největším turistickým lákadlem Kypru jsou pláže a pláž Petra tou Romiou je tou asi vůbec nejvyhlášenější. Jak by také ne, když se zde měla podle legendy zrodit z mořské pěny sama řecká bohyně krásy Afrodita? A ano, pláž se nazývá Petra zou Romiou podle stejnojmenné skály, která tomuto romantickému zákoutí dominuje.
Říkejte si, co chcete, o nepodložených pověstech, alespoň krátkou zastávku tu chce udělat snad každá žena, která na Kypr zavítá. Lákadlo, že na vás ulpí věčná krása a mládí bohyně Afrodity, je asi až příliš silné…