Článek
Na těch turisticky nejexponovanějších místech Švýcarska je dnes již úplně běžné, že jsou v nabídce restaurací čínské polévky a hůlky leží po boku tradičních příborů. Přizpůsobování se rychle rostoucímu asijskému turistickému trhu je u Švýcarska podobně patrné jako třeba v Norsku, kde ve fjordech asijští turisté již často přečíslují ty evropské.

Scuol v celé své kráse
Pro někoho tak může být uklidňující najít místa, kde je vše jako dříve. Ano, Scuol se zvětšuje a vesele se tu staví, ale jinak se tu mnoho nemění. Historické centrum složené z domů tolik typických pro oblast Engadin je stále stejné. Domy zdobí nejrůznější malby, texty a samozřejmě vždy i rok postavení domu. Některé z nich fungují jako maličké hotely, jiné jsou stále ještě obývány místními, kteří by se odsud nevystěhovali ani za zlaté prase.

Domy jako je tento objevíte nejen ve Scuolu, ale i v okolních vesnicích.
Scuol je velmi oblíbený zejména u trochu starší klientely. V létě je ideálním výchozím bodem pro treky do nedalekého Švýcarského národního parku, v zimě jsou pak sjezdovky doslova za rohem. Jak v létě, tak i v zimě však jsou hlavní atrakcí tohoto městečka místní lázně - Bogn Engiadina Scuol - jedno z nejkouzelnějších lázeňských míst, na které můžete v Evropě narazit.
Římsko-irský zážitek
Vyjma toho, že jsou zde nejrůznější vířivé koupele, venkovní bazén s proudem, masážní trysky, sauny a nejrůznější další vymoženosti, ukrývají tu i proceduru, na kterou se sem jezdí i z pořádné dálky. Zdejší římsko-irské lázně jsou zhruba tříhodinovým zážitkem, který v létě i zimě dokonale uvolní unavené tělo a účinně pomůže mírnit revma a další neduhy. A co že to vlastně je?

Večerní pohled z lázní ve Scuolu
Celkem 16 zastávek má speciální relaxační cesta, kterou absolvujete nazí, oděni maximálně do tradičních tóg, které nosívali už staří Římané. Zastavíte se tak například v saunách, páře, termálních bazéncích a dočkáte se i masáže či aplikace speciálního bylinkového krému. Na závěr vás zabalí do prostěradla a deky a s výhledem na úchvatné horské panorama po uklidňujících procedurách téměř nikdo neudrží oči otevřené.

Interiér lázní je vskutku nápaditý.
Je tu však ještě jedna věc, která stojí za zmínku. Přímo od lázní se táhne jakási chodba, která se posléze ztratí v podzemí městečka, jen aby se vynořila ve třech hotelech různě po městě. A důvod?
„Víte, je to tu krásná končina, ale v zimě tady umí být opravdu chladno. Nejen senioři pak ocení, že z lázní nemusí vycházet třeba do minus 15 stupňů, ale mohou vytápěnou chodbou dojít v županu až do svého pokoje. Je to takové naše malé tajemství, které ale umí potěšit,” řekl Novinkám manažer čtyřhvězdičkového butikového hotelu GuardaVal, který je na chodbu zvanou Passarelle také napojen. A milovníky vína pak potěší, že tato chodba ústí mimo jiné i u podzemní vinotéky.