Článek
Království už v pátek oznámilo, že bude vydávat turistická víza občanům 49 zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Země se totiž snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Otevření turistům by mohlo znamenat nové zdroje, podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu.
Budova inspirovaná burkou ukrývá výkvět islámské kultury
Na seznamu nedovolených aktivit pak je odhazování odpadků, plivání, předbíhání ve frontách, fotografování a filmování lidí bez jejich souhlasu nebo rušení hudbou v době modliteb. „Smyslem opatření je zajistit, aby byli návštěvníci o chování na veřejnosti informováni a podřídili se,“ uvádějí státní sdělovací prostředky. Právo dohlížet na návštěvníky a případně je pokutovat bude mít policie.
Bez nutnosti se zcela zahalovat
Království vydává elektronická víza od pátku. Mají roční platnost a opravňují až k 90dennímu pobytu. Rijád chce do roku 2030 přilákat do země až 100 milionů návštěvníků ročně. Dosud se víza vydávala jen za účelem služebního pobytu nebo vykonání poutě do Mekky.
Království už v pátek oznámilo, že i pro turisty platí zákaz konzumace alkoholu a že posvátná Mekka i Medína nebudou pro cizince otevřené.
Podle agentury Reuters není jasné, jak se budou řešit případy sdílení jednoho hotelového pokoje nesezdaných párů. Mnoho restaurací a dalších podniků už ale odstranilo přepážky mezi sekcemi určenými výhradně mužům a ženám a budou hosty obsluhovat i v době modliteb. Od žen se nebude očekávat zahalování celého těla do abájí, ale oděv má být střídmý a zakryta mají zůstat ramena i kolena.