Článek
Dýka se zakřivenou čepelí – kirpán, je jedním z pěti symbolů, které jsou považovány za znak identity sikhů. Těmi dalšími jsou keš – nestříhané vlasy, kará – ocelový náramek na zápěstí, kangá – hřeben a kačchá – krátké spodní kalhoty.
Sikhismus je jedno z nejmladších rozšířených světových náboženství, hlásí se k němu přes 25 milionů věřících, z nichž naprostá většina žije v Indii.
Pasažéři s noži jsou v Indii na denním pořádku
Směrnice, která sikhům uděluje právo nosit v letadle kirpány, jež nepřesahují délku 15,24 centimetru, je platná od března 2022. Nedlouho poté bylo dovoleno nosit náboženské dýky i zaměstnancům letiště. Palubní personál ale toto právo stále nemá, a to chce změnit Angad Singh, pilot zaměstnaný u letecké společnosti IndiGo, jak informoval Independent.
Proč byste nikdy neměli pít kávu v letadle
Singh nyní s peticí zkouší prosadit u nejvyššího soudu v Bombaji své náboženské právo nosit kirpán stejně jako cestující a ostatní pracovníci letiště. Odvolává se přitom na indickou ústavu, která zaručuje náboženskou svobodu.
Argumentuje i tím, že cestujícím je dovoleno nosit kirpán na palubě letadla, ale posádce letadla nikoli, což odporuje logice. Zda bude jeho snaha úspěšná, bude zřejmější 29. ledna 2024, kdy se koná další zasedání soudu.
V České republice by sikhové s tímto konkrétním znakem náboženské identity neobstáli. „Kirpán je z bezpečnostních důvodů povolen pouze v odbaveném zavazadle,“ uvedla k tématu mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.