Článek
Video z nevšedně zbarvené pláže zveřejnila agentura AP a pořídil jej nadšený cestovatel Jasper Wilkins během své návštěvy Indonésie.
Vyrazil za varany, našel růžovou
Na růžovou pláž narazil při objevování ostrova Komodo náhodou, dorazil na něj kvůli pozorování unikátních zvířecích obyvatel. „Během okružní cesty po ostrově Komodo jsme navštívili tuhle nádhernou růžovou pláž. Tuto pláž každodenně navštěvuje značné množství turistů, aby si vyfotili písek, ale já přijel do oblasti, abych viděl zvířata ve volné přírodě,“ uvedl turista z Birminghamu.
„Barva písku mě ohromila. S ohledem na mou vášeň pro ochranu přírody byla tato oblast překrásná a bylo úžasné vidět komodské varany zblízka a pochopit, jak tady žijí,“ dodal Wilkins.
Začarované ostrovy dvakrát podraží. Už od srpna
Růžová pláž Pantai Merah se nachází přímo na východním cípu ostrova Komodo. V překladu se v tamějším jazyce nazývá Červená pláž kvůli dírkonošcům, jednobuněčným mořským prvokům, kteří na korálových útesech produkují červený pigment. Drobné úlomky červených korálů se pak smíchají s bílým pískem a vytvoří růžovou barvu, která je na pobřeží nejvýraznější v linii přílivu.
Pantai Merah láká nejen na barvu písku, ale i bohatý podmořský život. V tamějších vodách se vyskytují stovky druhů korálů a tisíce druhů ryb. Je tak ideální nejen pro lenošení v půvabných růžových kulisách, ale hlavně šnorchlování a potápění.
Unikátní biosférická rezervace
Komodo ale fascinuje zdaleka nejen růžovou. Národní park Komodo, jenž spadá pod UNESCO, pokrývá oblast 1817 km² a rozkládá se na bezmála třiceti vulkanických ostrovech.
Třemi největšími ostrovy jsou právě Komodo, Padar a Rinca. Žije na nich okolo 3500 komodských draků a mnoho dalších unikátních zástupců fauny i flóry. Ročně navštíví park uprostřed indonéského souostroví statisíce turistů.