Článek
Na ploše 96 hektarů, které muzeum zabírá, se můžete ztratit, odpočívat i snít o tom, jaký byl život v Rumunsku nedávných století. „Podívej, jak jim záleželo na tom, v čem bydlí,” upozorňuje mě kamarád na vyřezávané sloupy podpírající zápraží jedné z chalup. Je vidět, že si s nimi vesničané dali práci. Aby ne. Nebyla migrace a domek jim sloužil po několik generací. Není proto divu, že ho chtěli mít co nejhezčí.
„Skanzen představuje ztracený svět rumunské vesnice,” píše v propagační brožuře o,svém‘ muzeu pod otevřeným nebem ředitel Corneliu Bucur. S jeho slovy se dá polemizovat. Místy jsou rumunské vesnice stále hluboko v minulosti. Jenže už nikde na světě neuvidíte stavby technického rázu tak skvěle udržované a hezky pohomadě.
Skanzen byl vybudován v létech 1963–69. Nahlédnout se dá nejen do klasických domků, ale i do dřevěného pravoslavného kostela, na dávnou kuželkářskou dráhu nebo do původní hospody.
Jako z pohádky
Milá scéna z Pyšné princezny, v níž stařečkové v mlýně „melou” prsty, zatímco prchající princezna s králem Miroslavem za ně udělali veškerou práci, mohla být klidně točená tady. Dokonce v nejrůznějších obměnách.
Zdejších 33 mlýnů představuje všechny mlýnské systémy, jimiž se na euroasijském kontinentu zpracovávalo zrno. Mlýny poháněné silou koní či vodního proudu, mlýny přílivové, větrné či ruční – to vše je k vidění.
Nejrůznější technické vychytávky představují jednoduché, ale účinné řešení, jak přijít k mouce s co nejmenší vynaloženou lidskou silou. Žádné plýtvání, důraz byl kladen na funkčnost, byť stavbám nelze upřít jistou eleganci.
Pohádkovosti zdejších scenérií jsou si vědomi i sibiujští novomanželé. Svatební fotografie v historickém rámci mlýnů patří k velmi oblíbeným.
Ve skanzenu by se asi Bohouš Císař představovaný Josefem Kemrem v seriálu Chalupáři rozplakal štěstím.
„ASTRA“ – Muzeum lidových tradic
Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale leží na okraji města a sousedí se zoologickou zahradou.
Vstupné: 15 lei – dospělý; 7,5 lei – důchodci; 3,5 lei – děti a studenti (1 lei = cca 6 Kč)
Otevírací doba: květen–říjen: 10–20.00 hodin listopad–duben: 9–17.00 hodin v pondělí je zavřeno
více na: http://www.turism.sibiu.ro/ (anglicky,německy)
základní informace o městě Sibiu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sibiu (anglicky)
www.muzeulastra.ro (rumunsky)
K dispozici by měl více než tři stovky historických budov, do kterých by mohl umístit svůj orchestrion. Ale orchestrion tady na rozdíl od hasičských vozů, nejrůznějších sedláckých povozů, pecí a milířů, lisů na víno i oleje, nenajdete.