Článek
Jako sídlo jména Blundus uvádí místo tzv. Anonymova kronika z 12. století, kterou sepsal neznámý autor pro uherského krále Bélu III. V popisu vpádu uherských vojsk na Velkou Moravu je i zmiňováno dobytí hradu, tehdy ještě spíše napůl hradiště.
Archeologická bádání potvrzují osídlení Kelty v laténském období. Kamenný hrad s dvoupatrovým palácem, vysokou zdí a čtyřhrannou věží zde vyrostl v století třináctém, ovšem kamenná přestavba královského hradu průběžně probíhala již v mnoha předchozích desetiletích.
Čtrnácté století přineslo hradu nejen nového pána, kterým byl Matúš Čák Trenčanský, ale i zbudování další obranné zdi, parkánu i studny. Druhá polovina téhož století představovala výrazný rozvoj hradu poté, co se stal majetkem a rodovým sídlem mocného, tudíž i bohatého, uherského rodu, původem však z Polska.
Byli jím páni ze Štibořic, zde reprezentovaní Stiborem ze Stibořic a Beckova, uváděného též jako Ctibor ze Ctibořic. Došlo k výstavbě kaple, navýšení věží a vybudování honosného horního gotického paláce. Smrtí Ctibora mladšího se hrad stal opět hradem královským - tak jako i předtím po smrti Matúše Čáka.
Skokem v čase nutno zmínit století šestnácté, kdy zde sídlil rod Bánffyů, jednak proto, že vzhledem k tureckým výbojům došlo k dalšímu opevňování, stejně jako z důvodu, že jejich vymřením počalo chátrání hradu, završené požárem roku 1729.
Dnes v objektu můžete vidět v kapli kopii zázračné gotické Madony Koryčanské (zhotovené pro Stibora ze Stibořic), největší kovaný meč na Slovensku, expozici věnovanou hygieně ve středověku…, letos přibyl drak bezmála sedmimetrový Blundus z dubového dřeva, o krásných výhledech z vrchu přes hradby do Pováží a k pahorku s židovským hřbitovem nemluvě.
Hradu nechybí legendy, třeba ta o vzniku a pojmenování hradu, kdy Stiborův dvorní šašek Becko svého pána při lovu tak bavil svými kousky, že mu urozený pán slíbil splnit přání. A Becko požádal, aby do roka a do dne mu vystavěl pěkný hrad. Stibor slib dodržel a hrad po svém bláznovi, jak se šašci často nazývali i chovali, hrad i pojmenoval. Ostatně Beckovu škorni na hradě stále najdete zavěšenou v bráně.
Pravděpodobně ten samý pán, setkáváme se s tvarem Stibor, Štibor i Ctibor, pak se zase zachoval dost krutě k jednomu ze svých poddaných, který bránil své děti před pánovým loveckým psem a přitom ho poranil. Odměnou mu bylo svržení z hradeb, leč chudák stačil vyřknout kletbu, povolávající Ctibora - opět do roka a do dne, na Boží soud. A tak se stalo, právě o svatbě Ctiborovy dcery ho uštkla zmije a on, oslepen, spadl z hradeb v těch samých místech, kam před rokem svrhl nebohého vazala.
Jiná varianta zmiňuje zase psa téhož majitele, který napadl žebráka, prosícího o skývu chleba. Pokousaný nuzák se bránil a psa udeřil holí, a to bylo to zaskučení, které na lovu odpočívajícího Ctibora vyrušilo. Rozhněvaný lovec žebráka odtáhl za vlasy k propasti, kam ho shodil. Nebylo však třeba vyčkávat rok, zmije ho vytrestala zakrátko při pokračování v odpočinku, kdy mu vlezla ústy až do hloubi těla a on zraku zbaven skončil stejně tak na dně zemské jámy, do které vhodil žebráka.
Romantický zámek v Lešné vytvořil základy nejnavštěvovanějšího místa na Moravě, zlínské zoo
Jinde zas je uvedeno, že zmije mu sedla na a oslepila kousnutím do oka. Pokud tedy to měl být onen velmož ze Ctibořic, pak opravdu představy o cti bořil řádně.
Také zde žil v 27 metrů hluboké studní prý drak - jeho chrápání bylo prý tak nesnesitelné, ba až ohrožovalo základy hradu, že ho parta mládenců musela zastřelit poté, co na chvíli příbytek opustil.
Tak jako šestnáct kilometrů vzdálené Čachtice jsou proslulé zejména díky poněkud výstředními choutkami Alžběty Báthory - více ZDE, tak s Beckovem jsou spjata jména několika slavných rodáků. Jedním z nich byl evangelický kněz Jozef Miloslav Hurban (1817-1888), známý jako plodný literát, novinář i politik. Velkého uznání po právu se dostalo malíři Ladislavu Medňanskému (1852-1919), rozsáhlou sbírku jeho prací je možno shlédnout v zámečku Strážky - více ZDE, čestným občanem je další rodák, sportovec Dušan Čikel (atlet, fotbalista a trenér).
Letošní rok přinesl hradu, stejně jako mnoha jiným, nejen návštěvnická omezení - zrušeny byly akce jako Rockování na hradě i Dobývání hradu, ovšem také jednu čerstvou dobrou zprávu. Obci Beckov, které hrad patří, a která se o něj stará, byla poskytnuta velice významná dotace z Norských fondů na nezbytnou rekonstrukci západního paláce.
Nadšenci zachraňují zámek v Rožmitálu
Může se vám hodit na Seznamu: