Článek
O začlenění nového pomocníka informoval aljašský úřad pro dopravu. Ten také publikoval video, na němž robotický pes šplhá po kamenech, stoupá po schodech a simuluje pohyby podobné tanci, zatímco zeleně bliká. Vše má imitovat chování predátorů, jež má odstrašit ptáky a další divoká zvířata a udržet je dále od letiště, informuje server Independent.
Aurora se každou hodinu vydá na obhlídku podél ranvejí, aby zabránila případnému kontaktu zvířeny s letadly. Uvedl to programový manažer z úřadu pro dopravu Ryan Marlow. Doplnil, že robotický pes může být pomocí výměnných panelů „přestrojen“ za kojota či lišku.
„Cílem je, aby se robot choval jako predátor a odradil divoká zvířata, aniž bychom k tomu museli využít jiné prostředky,“ konstatoval Marlow a dodal, že zmiňované panely nebudou působit realisticky, Aurora ani nebude mít pravou srst, aby byla zachována její voděodolnost.
Srážky s ptáky mohou být fatální
Úřady nejprve navrhovaly využít na odlákání zvěře drony rozprašující různé repelenty, včetně grepového džusu. Tento plán byl však zamítnut. Oproti tomu Aurora dostala zelenou, ačkoli i tento robotický pomocník musí nejprve projít zkušebním obdobím. Po letišti ho vždy bude doprovázet „psovod“.
Vloni došlo na Aljašce k 92 případům srážky zvířat s letadly, deset z nich bylo ve Fairbanks. Většina incidentů se obešla bez újmy na letounech, i tak jde stále o potenciální hrozbu. Pokud by například ptáky vcucnuly motory, mohlo by to vést i k pádu stroje, uvádí Independent.