Hlavní obsah

Rivalita Prahy a Brna? Burani s mindráky jsou všude, shodují se Brňák a Pražačka

Praha a Brno, to je jako Venuše a Mars, oheň a voda nebo černá a bílá. Alespoň to tak podle vzájemného popichování často vypadá. Je to ale pravda? Shlížejí Pražané na obyvatele Brna spatra? A trpí Brňané komplexem méněcennosti? Na to ve speciální aprílové epizodě podcastu Slepá mapa odpovídají rodilá Pražanka žijící v Brně Zdenka Benešová a rodilý Brňan žijící v Praze Jakub Štěpánek.

Slepá mapa - Praha versus BrnoVideo: Novinky

Článek

Témata aprílového dílu:

  • Je rivalita mezi Prahou a Brnem reálná?
  • Existují mezi obyvateli obou měst předsudky a zášť?
  • Rozumí si Pražané a Brňané z hlediska jazyka?
  • Kde je bezpečněji?

„Vzájemnou zášť podle mě necítí nikdo,“ zdůrazňuje hned na úvod 31letý Kuba. „Kdo ji cítí, tak ji má spíš v sobě. Spíš je to pošťuchování postavené na humoru. Já se setkávám po devíti nebo deseti letech v Praze hlavně s tím, že jsem pro Pražáky stále Brňák a pro Brňáky Pražák, takže vlastně nepatřím nikam,“ konstatuje Kuba v nadsázce.

Zdenka, která do Brna odešla na vysokou školu a žije v něm teprve tři čtvrtě roku, to vnímá podobně. „Jsem pro ně rozhodně furt Pražák, přitom Brno je pro mě důležitější. Mám tam veškerý život a vrátit bych se už nechtěla,“ tvrdí 19letá Zdenka s tím, že její druhá polovička není člověk, nýbrž město, a to Brno.

Sledujte podcast Slepá mapa také na Instagramu, ať vám neutečou další zajímavé informace o chystaných dílech, kvízy či bonusový obsah.

Žerty na úkor obyvatelů českého hlavního města a moravské metropole Kubovi ani Zdence nevadí, jde podle nich o přátelskou rivalitu. Při pošťuchování hraje roli také patriotismus a hrdost.

Nejlepší evropská města pro sólo cestovatele? Je mezi nimi i Praha

Cestování

„Vtipy jsou super, ale málokdo to přenáší do života,“ míní Kuba a Zdenka dodává: „Myslím, že nenávist nikdy nebyla taková, že by se s vámi Brňák nebavil jen proto, že jste z Prahy. To podle mě neexistuje.“

Zástupci obou měst se shodují v tom, že některým lidem nicméně dělá problém se nad vtipy povznést, čemuž nerozumí. Připouštějí také, že Praha někdy trpí komplexem nadřazenosti a Brno komplexem méněcennosti. „Nemyslím si, že by to ale bylo nějak hluboce zakořeněné. Jako idiot se můžete narodit v kterémkoliv městě. A jestli se cítíte nadřazeně jen proto, že jste z Bulovky, tak gratuluju,“ konstatuje Kuba.

Stereotypy jsou úsměvné

Přestože rivalitu mezi Prahou a Brnem považují Zdenka i Kuba za založenou na humoru, setkali se i s několika stereotypy. Na diskusních fórech portálu Reddit se například objevuje, že Pražané neumějí mluvit a nevědí nic o víně, naopak v Brně prý není nikomu rozumět a každý, kdo přijede, dostane přes ústa.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jakub Štěpánek a Zdenka Benešová považují rivalitu mezi Prahou a Brnem za humornou.

„Potýkám se s tím, že si lidé myslí, že v Praze mluvíme všichni jako dementi. Mám pět spolubydlících, každý je z úplně jiné části republiky, a když třeba po týdnu přijedu zpět do Brna a řeknu, že vopravdu votevřu vokno, tak si vyslechnu přednášku o tom, že mluvím jak Pražák,“ připouští Zdenka.

„Já už kopu za druhý tým a musím naopak vysvětlovat, že ne každý Pražák je úplný idiot. I když mám kamarády Pražáky, kteří jsou dost často idioti, tak to není tím, že jsou z Prahy,“ vtipkuje Kuba a dodává, že se mnohdy setkává se stereotypem, že jsou všichni Moravané alkoholici. „Vylití jsou i Pražáci,“ usmívá se.

Praha je bublina

Co se týče často propírané bezpečnosti Brna a některých jeho částí, připouštějí Zdenka i Kuba, že jsou v obou městech místa ne zcela ideální. „V Brně u Hlavasu máte myší díru, ale v Praze zase Sherwood,“ vysvětluje Zdenka s odkazem na brněnský podchod pod nádražím a pražský park s nevalnou pověstí.

„Brno je v posledních letech hrozně hezké, takové nebývalo. Třeba centrum je pro mě překvapivě hezčí než v Praze. A samozřejmě existují taková ta stereotypní místa jako Cejl nebo Bratislavská, kam se kdysi v devadesátkách nesmělo chodit,“ tvrdí Kuba.

Zdenka dodává, že se v Brně bojí méně než v Praze. V hlavním městě jí přijde rizikovější chodit sama v noci. „Pracovala jsem v centru, a ať už jsem šla na Právnickou fakultu, Staroměstskou či Můstek, tak jsem předstírala, že telefonuju nebo jsem měla v ruce pepřák. Měla jsem pocit, že mě na těch pár metrech někdo přepadne,“ vysvětluje mladá Češka.

A co oba říkají na to, že je Praha údajně jen bublinou? Prý pravda, shodují se. „Je to ostrůvek, který ale tvoří lidi z celé republiky. Mnoho jich vůbec nepochází z Prahy, přesto pomáhají tu bublinu tvořit,“ míní Kuba. Oba respondenti mají také za to, že zakomplexovaní burani nejsou jen v Praze a Brně, ale je jich plné Česko.

Mohou vtipy na úkor Prahy či Brna někoho skutečně urazit? Které město se pyšní komunitní atmosférou a pohostinnějšími lidmi? Jsou Pražané nafoukanci a Brňané venkované? A jak se to má s bezpečností? Nejen to se dozvíte v kompletním hodinovém rozhovoru, tento článek slouží pouze jako výtah vybraných témat. Na interview se můžete podívat na videu, případně si jej pustit v audiopřehrávači v úvodu článku.

Baví vás cestovatelské příběhy a rozhovory? Máte k nim nějaké připomínky, výtky či pochvaly? Dejte nám vědět na adresu michael.svarc@novinky.cz a do předmětu uveďte „Slepá mapa“.

Anketa

Které město máte radši?
Prahu
30,4 %
Brno
57,5 %
Ani jedno
12,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3108 čtenářů.

Podcast Slepá mapa pravidelně přináší rozhovory o blízkých i vzdálených koutech naší planety, exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech a jedinečných cestovatelských zážitcích. Pusťte si Slepou mapu třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Poslechněte si i naše další podcasty:

Související články

Výběr článků

Načítám