Článek
Svaté roky, nazývané rovněž Všeobecné jubileum katolické církve, jsou roky, během nichž podle tradice dochází k odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Toto období už započalo zpřístupněním svatopetrské baziliky o Štědrém dnu, naplno pak vypukne 1. ledna 2025, tedy příští středu.
Úřady očekávají, že během příštího roku dorazí do Říma na 32 milionů poutníků. Tato nová vlna masového turismu by mohla ještě více zhoršit životní podmínky obyvatel, trh s nemovitostmi je podle agentury AP už tak ovlivněn krátkodobými pronájmy napříč celou metropolí.
Nepříznivá situace s bydlením se letos vyostřila natolik, že někteří aktivisté začali pod rouškou noci ničit bezpečnostní schránky na klíče, které se staly jedním ze symbolů overtourismu. „Trh se zcela vymkl kontrole a kvůli turistifikaci se zhoršil, teď nám naloží ještě jubilejní Svatý rok,“ uvedl univerzitní výzkumník Roberto Viviani. Je jedním z těch, kterému majitel neprodloužil nájemní smlouvu, protože se rozhodl byt raději nabízet ke krátkodobým pronájmům.
Do Kolosea se nakrátko vrátí gladiátoři. Řím to považuje za urážku
Správu takového typu ubytování majitelé nemovitostí často přenechávají specializovaným agenturám, podle AP tento byznys nabírá na čím dál větší popularitě. To samozřejmě dělá vrásky místním, kteří jsou kvůli turistům vyháněni z center měst.
„Byty jsou vyjímány z trhu s dlouhodobými pronájmy, a tak se rodiny, starší lidé i studenti pomalu stěhují,“ uvedl Alberto Campailla, šéf organizace Nonna Roma, jejíž členové proti krátkodobým pronájmům protestují i pomocí samolepek. Ty informují, že každé krátkodobé ubytování může pro místního obyvatele znamenat vystěhování a opuštění domova.
Zabránit vylidňování centra
Podle aktivistů musí před Svatým rokem 2025 převzít zodpovědnost také církev. „Musí se nějak popasovat s přijetím 32 milionů poutníků, kteří jsou v hlavním městě očekáváni,“ uvedl jeden z oslovených protestujících s tím, že jde koneckonců o ochranu ohrožených skupin obyvatelstva, kterých by se měla církev zastat.
Také římský starosta Roberto Gualtieri má za to, že je třeba zastavit proměnu rezidenčních částí v městské bloky plné krátkodobých pronájmů. Přítomnost místních obyvatel v centru je podle něj klíčová. „Nechceme eliminovat nehotelový sektor, který má svou funkci. Je ale potřeba regulace, která zabrání tomu, aby některé části města zcela přišly o své obyvatele,“ cituje starostu agentura AP.
Vatikán Svatý rok obhajuje jako nedílnou součást Říma. Z přílivu poutníků bude prý italská metropole jen těžit. „Město bylo vždy otevřeno všem. Kdyby Řím omezil přítomnost poutníků či turistů, ublížil by sám sobě,“ okomentoval arcibiskup Rino Fisichella.