Článek
„Můžete se ubytovat a dát si třeba oblíbené lívanečky s borůvkami,“ láká stále jeden z turistických webů. Nemůžete, realita je zcela jiná.
Přístup do policejního objektu nemají ani turisté, kteří by si zde chtěli chvíli odpočinout a dát si malé občerstvení. „Předpisy policii nedovolují provozovat jakoukoliv komerční činnost. Boudy proto zůstanou veřejnosti nepřístupné,“ konstatoval mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.
„Policejní prezidium neuvažuje o zpřístupnění areálu veřejnosti, a to zejména proto, že je organizační složkou státu, která nemůže generovat zisk z činnosti mající charakter podnikatelské činnosti,“ upřesnil Moravčík.
Turisté v Krkonoších ničí a kradou výstražné cedule
Vnitro Richtrovky zachránilo
Ministerstvo vnitra Richtrovky, dříve vlastněné resortem školství, zachránilo po dvouleté nucené uzavírce před patrně mnohem delší odstávkou. Kompletně zrekonstruovaného areálu v hodnotě 160 milionů korun, jehož se školství chtělo kvůli nerentabilnosti zbavit, mohla získat pouze státní organizace, mezi nimiž měly přednost bezpečnostní složky. Ministerstvo vnitra z dříve veřejně přístupného školícího střediska udělalo areál určený výhradně pro potřeby policejního sboru.
„Okolí areálu nabízí dostatek pozemků ve vlastnictví České republiky, na kterých může být vybudováno zázemí pro turistiku,“ odpověděl před časem na dotaz žadatele nespokojeného s osudem Richtrovek David Schimmer z majetkové správy policejního prezidia.
Policisté areál využívají jako školicí a rekreační středisko, kde mj. probíhají společná cvičení s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, především s horskou službou.
Nic by nebránilo otevřít pro veřejnost aspoň restauraci
„Richtrovky využíváme jednou ročně, víc ani nepotřebujeme, mj. na výcvik součinnosti s policisty z Krkonoš. Policisty školíme v pohybu lavinovým terénem, jelikož se často po horách pohybují na skialpinistických lyžích, které představují běžnou zimní výzbroj horských obvodních oddělení. Společně cvičíme vyhledávaní lidí zasypaných lavinou pomocí policejních dronů a vrtulníků,“ přiblížil náčelník Horské služby ČR René Mašín.
Turisté si stále nezvykli
Turisté, kteří měli za éry ministerstva školství na Richtrovky přístup a mohli zde v případě volné kapacity nocovat nebo se dlouhodoběji rekreovat, berou současnou situaci s nelibostí. Richtrovy boudy s téměř stovkou lůžek s prostornou jídelnou, restaurací, přilehlými sportovišti včetně tenisového kurtu, donedávna sloužily jako zázemí školních lyžařských kurzů a rekreační zařízení pro školy a širokou veřejnost.
Zavřené dveře dostaveníčka na cestě z Pece na Luční boudu a Sněžku se skoro dvousetletou tradicí považují mnozí lidé, kteří na provoz Richtrovek prostřednictvím daní přispívají, za návrat předlistopadových dob resortních rekreaček s přístupem pouze pro vyvolené.
„Vždy to fungovalo tak, že boudy prioritně sloužily ministerstvu školství a volnou kapacitu vyplňovala komerční klientela. Obě činnosti byly účetně oddělené. Nic by nebránilo tomu, otevřít pro veřejnost aspoň restauraci,“ reagoval před časem bývalý šéf Richtrových bud Petr Kořínek.