Hlavní obsah

Restaurace ve tvaru létajícího talíře je hitem. Sedí na vlnách uprostřed fjordu

Na první pohled se může zdát, že uprostřed norského fjordu Hardangerfjord havaroval létající talíř. Ve skutečnosti se v neobvyklé stavbě, jejíž tvar inspirovalo rybí oko, a proto se jí říká Salmon Eye, nachází gurmánská restaurace Iris. Ta se od svého letošního otevření stala hitem na internetu. Někteří ji přirovnávají k podniku z filmu Menu s Ralphem Fiennesem a Anyou Taylor-Joyovou v titulních rolích.

Foto: Profimedia.cz

Budova zdálky připomíná ztroskotaný létající talíř.

Článek

Čtyřpodlažní budova Salmon Eye (Lososí oko) je jednou z největších plovoucích uměleckých instalací, které lze navštívit, uvádí Daily Mail. Plášť nevšední stavby je tvořen devíti tisíci ocelovými pláty, které mají imitovat vzhled rybích šupin. Jde o centrum, kde se mohou návštěvníci dozvědět o udržitelném rybolovu a zároveň některé z delikates také okusit ve zmiňované restauraci Iris.

Právě podnik, který se otevřel letos na jaře, se těší velké přízni, mimo jiné i na sociálních sítích. Restaurace je dostupná pouze lodí, čímž nápadně připomíná zmiňovaný a lehce zneklidňující snímek Menu z loňského roku. V něm se hosté vydají do nejlepší restaurace světa, která je umístěná na odlehlém ostrově. Dopady této návštěvy jsou ovšem nepředstavitelně katastrofální a tragické, což snad v případě Iris nehrozí.

Návštěva i bez jídla

Šéfkuchařkou restaurace je Anika Madsenová, která podle vlastních slov ráda objevuje nové ingredience nejen v oceánu, zároveň chce k podmořskému životu přistupovat udržitelně. Osmnáctichodové menu má proto návštěvníkům představit ty nejvíce lokální suroviny a jídla; jednou z položek je například i tatarák ze sobího srdce.

Foto: Profimedia.cz

Plášť budovy má připomínat rybí šupiny.

„Zážitek v sobě spojuje gastronomii i aktivismus v globálním měřítku. Menu v Iris je jako příběh. Příběh o výzvách a hrozbách, kterým čelí celosvětový potravní řetězec, ale také příběh, který předkládá návrhy na různá vylepšení, díky nimž bychom se mohli přiblížit k vyřešení mnoha problémů,“ uvedli zástupci podniku.

Unikátní budovu lze navštívit i v případě, že lidé nemají zájem o stolování. Zájemci si mohou koupit lístek na dvouhodinou exkurzi, během níž zjistí, jakou stopu po sobě nechává norská akvakultura, tedy cílené hospodaření na vodních plochách, a produkce jídla v mořích. Cena je 349 norských korun, v přepočtu asi 750 korun českých.

Na nejvyšším mořském útesu v Evropě otevřeli ferratu. Při pohledu dolů spadne srdce do kalhot

Cestování

Může se vám hodit na Firmy.cz: Eurovíkendy

Související témata:

Výběr článků

Načítám