Hlavní obsah

Řecký ostrovní ráj hlásí nárůst sopečné aktivity

3:27
3:27

Poslechněte si tento článek

Santorini patří k nejvyhlášenějším řeckým ostrovům zejména díky nádherným výhledům ze sopečné kaldery. Nyní ale úřady vydaly varování, že na ostrově, který byl kdysi místem jedné z největších sopečných erupcí v historii lidstva, začala prudce narůstat sopečná aktivita.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Santorini je pro turisty z celého světa jedním z nejlákavějších dovolenkových cílů v celé zemi.

Článek

Ostrov Santorini, známý také pod jménem Théra, je součástí souostroví Kyklady v Egejském moři a je z nich vůbec nejnavštěvovanější. Jen v loňském roce dorazilo na ostrov se zhruba 15 000 stálými obyvateli bezmála 3,5 milionu turistů.

Lákají je na něj zejména nezapomenutelné západy slunce a typická řecká architektura, v níž jsou sněhově bílé kykladské domky s modrými střechami kostelů vystavěné na okraji sopečné kaldery. Největší oblibě se těší města Oia a Fira. Santorini je rájem fotografů a romantiků, na své si ale přijdou i milovníci pláží.

Prozatím není důvod k výraznějším obavám

O tom, že vědci, kteří soustavně pozorují Kykladský vulkanický oblouk, hlásili zvýšenou sopečnou aktivitu podél centrální zlomové linie v severní části kaldery Santorini, informoval server Independent.

Jak naložit s hordami turistů na Santorini? Výrazně zdražit

Cestování

Zástupci ministerstva pro klimatickou krizi a civilní obranu se ve středu sešli s tamními úředníky a týmy pro řešení katastrof po zjištění mírné seizmicko-vulkanické aktivity. Podobné výsledky hlásily monitorovací senzory už v roce 2011. Aktivita trvala 14 měsíců, během kterých nedošlo k žádnému incidentu.

Ačkoli je zjištěná aktivita hodnocena jako mírná, úřady přijímají preventivní opatření právě kvůli značné popularitě ostrova jako prázdninové turistické destinace. „Podle vědců není na základě v současnosti dostupných dat důvod k žádným zvláštním obavám,“ zaznělo v oficiálním prohlášení.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Oia je jednou z nejoblíbenějším destinací na ostrově.

Souostroví Santorini, které tvoří celkem pět ostrovů včetně největšího stejnojmenného ve tvaru půlměsíce, bylo v době bronzové okolo roku 1620 př. n. l. dějištěm jedné z největších sopečných erupcí v historii lidstva, která ostrovům dala současnou podobu. Předpokládá se, že právě masivní výbuch přispěl k úpadku starověké minojské civilizace, která v oblasti vzkvétala.

Ačkoli je vulkán stále aktivní, poslední významnější erupce nastala roku 1950. „Musíme si uvědomit skutečnost, že santorinský vulkán produkuje velmi velké exploze každých 20 000 let. Od poslední exploze uplynulo 3000 let, takže máme před sebou velmi dlouhou dobu, než budeme čelit velké explozi,“ řekl seizmolog a vedoucí vědeckého monitorovacího výboru pro Kykladský vulkanický oblouk Efthymios Lekkas ve čtvrtek v řecké televizi.

V období mezi masivními explozemi se podle vědce vulkanická aktivita zvyšuje a snižuje a může způsobit malá zemětřesení. „Vulkán je živý organismus. Nebudeme čelit velké explozi, ale mírnému procesu,“ uzavřel Lekkas, který se účastnil setkání ministrů, hasičů a regionálních úředníků.

FOTO: Za čím se jezdí na Santorini

Cestování

Související články

Výběr článků

Načítám