Článek
Ještě před nějakými deseti lety byla malebná vesnička na břehu jednoho z jezer Solné komory dobře střeženým tajemstvím. Kolem roku 2009 ji navštívila tak stovka turistů denně. V loňském roce to už bylo deset tisíc denně, většinou jde o zájezdy z Asie.
Popularita přicházela v etapách. V roce 2006 se vesnička objevila v jihokorejském programu Spring Watch, v roce 2011 vznikla v Číně její věrná replika, a v posledních letech si ji lidé začali spojovat právě s pohádkou studia Disney Frozen (Ledové království).
Omezit vjezd autobusů
Starosta Alexander Scheutz si ale s problémem příliš neví rady. Hallstatt se totiž stal doslova virální záležitostí ve chvíli, kdy se východní Asií prohnaly zvěsti, že jde o nejvíce fotogenickou vesnici světa. „Hallstatt je důležitou součástí kulturní historie, ne muzeum,“ postěžoval si Scheutz listu The Times. „Chtěli bychom počty turistů snížit nejméně o třetinu, ale nemáme žádnou páku, jak toho skutečně docílit,“ doplnil.
Jaké jsou lyžařské novinky v zahraničí? Nové lanovky nebo propojené areály
Jedním z plánů je omezit vjezd turistických autobusů, kterých ročně dorazí na 20 tisíc. Počet by měl spadnout na třetinu. „Je to katastrofa,“ povzdechla si nad aktuální situací Verena Lobisserová, která v Hallstattu vlastní hotel. „Spousta návštěvníků si vážně myslí, že jsou v zábavním parku.“
Hallstatt se nachází v Solné komoře, což je jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Rakouska. Společně s horským masivem Dachstein je vesnice zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, a to mimo jiné z důvodu, že se v ní nachází nejstarší solný důl světa. Místní sice z turismu těží, ale přináší jím zhruba stejná příkoří, jako výhody.