Článek
Loňský rok byl pro cestovní ruch zatím nejhorším rokem a hodnota sektoru se kvůli pandemii podle údajů Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC) snížila o 4,5 bilionu USD (95,3 bilionu Kč).
Třetina zemí zůstává uzavřená pro turisty. Důležité země, které jsou zdrojem turistů, jako je například Británie, stále zakazují cestovat do většiny zemí. V některých oblíbených destinacích, jako je Thajsko, se objevila i nová ohniska nemoci. Vyhlídky oživení jsou tak spíše ponuré.
Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) odhaduje, že cestovní ruch by se mohl zotavit v červenci nebo v září. Upozorňuje ale, že v obou případech bude počet příjezdů nižší o polovinu ve srovnání s rokem 2019.
Narůstá tlak
Rozvíjející se ekonomiky, které jsou obecně více závislé na cestovním ruchu než rozvinuté země, jsou při narušení turistiky zranitelnější. Zaostávají také v míře očkování ve srovnání s rozvinutými zeměmi, což na ně zvyšuje tlak.
Například Egypt a Tunisko naočkovaly méně než pět procent populace ve srovnání s 20 až 30 procenty v zemích jako Řecko, Itálie a Španělsko. Rozvinuté země by tak mohly přijít o dvě turistické sezony za sebou. Mezi nejvíce ohrožené země patří Turecko, Egypt, Tunisko a Srí Lanka. Všechny tyto čtyři země se při doplňování svých devizových rezerv spoléhají právě na cestovní ruch.
Loni podle odhadu WTTC zaniklo v cestovním ruchu po celém světě až 62 milionů pracovních míst. Obnovení mnoha těchto pracovních míst, ale i zajištění těch stávajících v rozvíjejících se zemích bude z velké části záviset na tom, jak se bude vyvíjet letní sezona. Pomalým oživením cestovního ruchu jsou nejvíce ohroženy malé ostrovní státy, jako je Antigua a Barbuda, Aruba a Svatá Lucie. Tam se cestovní ruch na celkové zaměstnanosti podílí více než dvěma třetinami.