Článek
Kdo se chtěl o pátečním dopoledni dostat letecky do Benátek, měl smůlu. Skoro hodinu tu totiž nemohlo přistát jediné letadlo a všechna byla odkloněna na jiná letiště v severní Itálii, mimo jiné do Milána, Trevisa, Verony či Terstu. A zatímco Treviso není od Benátek zas tak daleko, ti, kteří se ocitli třeba v Milánu, byli najednou stovky kilometrů od svého cíle, uvádí CNN.
Zaměstnanci společnosti SAVE, která spravuje benátské letiště, začali kvůli rackům ihned konat. Na místo vyrazil sokolník, aby se svým dravcem hejno čítající asi 200 opovážlivých ptáků rozehnal. Když svou práci dokončil, provoz na letišti se opětovně srovnal.
Opeřenci jsou rizikem
Ptáci, nejen benátští racci, představují pro světová letiště bezpečnostní riziko. Pokud se připletou do motoru letadla, mohou ho poškodit, v minulosti způsobili i pád několika strojů. Ke zřejmě „nejslavnější“ nehodě došlo v roce 2009 u společnosti US Airways, kdy byl kapitán Chesley „Sully“ Sullenberger nucen přistát na newyorské řece Hudson poté, co motory vcucly několik hus kanadských.
I z tohoto důvodu je řada světových letišť vybavena jednotkou sokolníků a dravců, kteří pomáhají udržet areál o něco bezpečnější a bez opeřených hrozeb.
Drzost benátských racků je natolik proslulá, že některé hotely turisty od loňského roku vybavují vodními pistolkami, aby mohli ptáky v případě potřeby odehnat. CNN připomíná, že racci se nebojí krást svačiny chodcům, přistanou ale klidně i na zahrádce kavárny a klovnou každý prst, který se jim dostane do cesty.