Článek
Kaple svaté Kingy, patronky polských horníků, byla vytvořena roku 1896 v solných dolech ve Wieliczce. Zdá se to neuvěřitelné, ale horníci tyto postavy světců i klasické architektonické prvky vytesali z čisté soli.
Ani lustr ze solných krystalů nevytvořil žádný umělec, ale havíři, snad aby osvětloval jejich světce a pomáhal jim v jejich nebezpečné práci v podzemí. Už roku 1978 byla Wieliczka zapsána na Světový seznam kulturního dědictví UNESCO.
Turisté navštěvovali Wieliczku už ve středověku, navštívil ji například i Mikuláš Koperník. Trasa zpřístupněná turistům se začala utvářet ještě v době Rakouska Uherska.
Navíc se sem od roku 1826 jezdí léčit lidé trpící nemocemi dýchacích cest a alergiemi. Velký zájem je o podzemní rehabilitační centrum s jezerem Wessel.
Sůl byla vzácným základem polského hospodářství celá staletí. Její těžba byla náročná, přesto si havíři našli čas oslavit vzácnou komoditu svými řezbami. Tyto nádherné průsvitné krystaly soli vypadají jako vzácné drahokamy, a pro Polsko i vzácné byly. V období rozmachu totiž výroba soli tvořila asi 30 procent hrubého domácího produktu.
V současnosti probíhají v dole záchranné práce, aby zmenšily škody, které vznikly nadměrnou těžbou v poválečné době, kdy se lámaly rekordy a výroba soli probíhala na nejvyšší obrátky. Navíc roku 1992 zasáhla důl živelná katastrofa - voda. Následně bylo rozhodnuto těžbu ukončit.