Článek
Palenque mnozí pokládají za nejúžasnější a také nejzáhadnější místo Střední Ameriky a za architektonický vrchol mayské civilizace. Leží na zvlněných kopcích pohoří Altos de Chiapas.
Mayové si představovali svět jako plochou, čtyřhrannou zemi. Nebe o třinácti vrstvách, v rozích podepřené atlanty Bacaby, mělo v každé vrstvě svého boha, stejně tak podzemní svět Xibalba, který měl vrstev devět.
Mezi tradiční obřady patřily oběti potravin, zbraní, šperků, květin, perel, ale i prolévání lidské a zvířecí krve. Samotní vládcové na sobě prováděli bolestivé rituály, aby zajistili plodnost země. Nejčastěji si propichovali jazyk, nos, lokty, penis či uši.
Mayové byli vynikající astronomové. Na základě pozorování hvězd sestavili kalendář. A také se snažili astronomické události předvídat. Vypozorovali, že se zatmění opakuje každých 11 958 dní. Vytvořili pro výpočet tabulku, která ale nebyla zcela přesná. Odchylka se pohybovala okolo 34 hodin a proto vytvořili ještě opravný algoritmus, který umožnil předpovědět zatmění s přesností jednoho dne.
Zánik mayské civilizace dosud nebyl prokázán. Pravděpodobně vlivem zemědělské katastrofy, moru nebo snad války zanikl kolem roku 900 našeho letopočtu kultivovaný a přece divošský svět.