Článek
Významný vídeňský architekt Anton Erhard Martinelli byl knížecím dvorním stavitelem ve službách Schwarzenbergů a velká část jeho projektů pro tento aristokratický rod je spojena právě s jihočeským regionem. Martinelli zrealizoval mimo jiné i přestavbu mincovny na zámku Český Krumlov, zámek Hluboká i Třeboň. Z jeho návrhu vychází i barokní fasáda českobudějovické radnice. Martinelli pracoval také pro Karla VI., který kdysi protivínský zámek vlastnil.
Zámek v Protivíně nyní vlastní mezinárodní investiční fond pod správou konzultační skupiny IC Group, která je byznysovým poradcem Malajského královského fondu. Zámek společnost koupila za sto milionů korun a postupně ho rekonstruuje. A vrací mu původní podobu.
„V letošním roce jsme na zámku téměř dokončili nejnáročnější část a tou jsou revitalizace a opravy původních konstrukcí. Zde jsme museli sundat všechny omítky a udělat je nové, přece jen třicet let nepoužívání se na zámku podepsalo,“ řekla architektka Věra Nagyová s tím, že nová fasáda celého zámku bude kombinací šedé a bílé barvy.
Adventní čas vyplní na jihočeských památkách koncerty, divadlo i výstavy
„Barvou fasády vracíme zámek jeho baroknímu vzhledu a oslavujeme um a estetiku Martinelliho řešení,“ dodala Nagyová. Ze zámku tak mizí červeno-bílá barva a přibližuje se k té, kterou už v minulosti jednou měl. „Zámek bude působit elegantněji. V současné době také pracujeme na celkovém konceptu a vzhledu podzámčí, které by samotný zámek mělo doplnit a jasně k němu patřit, přesně tak, jak tomu dříve bylo,“ uvedla architektka.
Práce na fasádách zámku začaly letos na podzim. Vyměnila se také střešní krytina, upravily se vikýře a vyzdily komíny. Práce se v současné době kvůli nízkým teplotám zastavily a dělníci se sem vrátí opět na jaře.
V podzámčí kulturní a obchodní centrum
Podle historiků je zámek v Protivíně jednou z nejvýznamnějších památek jihočeského regionu. Stojí přímo v čele protivínského Masarykova náměstí a je tak dominantou města.
„V minulosti zde došlo ke ztrátě mnoha cenných originálních konstrukcí a povrchů, a tak je nyní nutné hledat řešení i s pomocí nových materiálů. Při rekonstrukci je zásadní cit pro řešení detailů i umění řemeslné práce. Projektová dokumentace byla s pracovníky památkové péče průběžně konzultována,“ informovali zástupci z českobudějovického Národního památkového ústavu.
Majitelé chtějí část zámku veřejnosti zpřístupnit, v podzámčí plánují kulturní a obchodní centrum. Rekonstrukce vyjde na stovky milionů korun.