Článek
Hlavní ulice je páteří toho, co je v Košicích nejhezčí a nejzajímavější. Je to elegantní korzo, na němž se setkávají zejména ti, kteří tu desítky let žijí, posedí v kavárně, proberou, co se stalo, a co je čeká.
Koncerty před divadlem
V parku před divadlem je zpívající fontána. Někdejší primátor Rudolf Schuster si z ruského Vladimiru přivezl konstruktéra, který ji nakreslil, a ve Východoslovenských železárnách nechal vyrobit. Na 1. máje 1985 fontána, napojená na orchestr, hrála. O rok později měla premiéru ta Křižíkova v Praze.
V roce 1997 koncerty v parku obohatila zvonkohra z dílny paní Ditrichové z Brodku u Přerova. Skoro na stejném místě je na Hlavní ulici „vzorkovnice“ tří hlavních stavebních slohů zastoupených v Košicích. Barokní premonstrátský kostel, vedle něj gotický Levočský dům a secesní košická Slavia.
Rodáci a sochy
Gotická katedrála sv. Alžběty se začala stavět v roce 1380. Kromě ní mají ještě pravoslavný a řeckokatolický chrám a několik synagog. Košice si od svého vzniku pěstovaly ekumenický a kosmopolitní charakter. Asi se sluší říci, že k Praze a k Česku vůbec měly Košice vždy přátelštější vztah než do sebe zahleděná Bratislava, pro niž jsou Košice dodnes městem kdesi na kraji světa.
Mezi slavné košické rodáky patří Martina Hingisová (ta se k tomu moc nehlásí), Vojtech Gerster, který vybudoval Korintský průplav, a nedávno objevený „košický Kafka“ Sándor Márai. Prožil tam jen prvních dvacet let, ale v jeho díle se Košice stále objevovaly. Ač jeho knihy vyšly v desítkách jazyků, u nás ho neznáme, neboť údajně zakázal, aby se na „východě“ cokoli vydalo, dokud neodejde poslední ruský voják. Máraiho památník nazvaný Dialog patří se sochou Maratónce k nejpozoruhodnějším ve městě.
Město kultury 2013
Tak se ukazuje, že Košice vlastně nejsou zase až tak malé a že by se o nich dalo ještě pěkných pár desítek řádků napsat. Leč k tomu, čím žije město dnes. V příštím roce na něj přijde řada, aby spolu s francouzským Marseille převzalo štafetu evropské kulturní metropole. Většina akcí, které vyvrcholí v příštím roce, se rozjíždí už nyní. Hudební a divadelní produkce, výstavy, sportovní podniky, kulinářský festival až po vánoční trhy.
Letošní rok je generálkou na to, co se ve městě strhne v tom příštím, v němž by se Košice měly představit jako město alternativní a kreativní. Most mezi západem a východem Evropy, propojení Budapešti, Košic a Krakova, to jsou jen některé z mnoha myšlenek, které by se v příštím roce měly promítnout do života ve městě.