Článek
Pozoruhodná akce, která se koná každý rok poslední únorové pondělí, přitahuje nejen Řeky, ale občas i cizince. Začíná už časně ráno tím, že obyvatelé zakryjí své domy igelitem, aby při samotné bitvě utrpěly co nejmenší možné škody na vzhledu. Sami se pak vyzbrojí úborem a ochrannými brýlemi, aby k úhoně nepřišli ani oni. Mouku smíchají s potravinářským barvivem, nebo ji nechají čistě bílou a k zahájení je připraveno už snad vše.
Začátek bitvy ohlásí zvonění kravského zvonu a v ulicích městečka propuká nefalšované moukové peklo. Účastníci se ženou ulicemi, házejí po sobě moukou a snaží se ostatní zašpinit co nejvíc. Bitvě mohou návštěvníci městečka pouze přihlížet, v tom případě se jim jakékoli moukové nebezpečí vyhne. „Je to úžasné. Všichni občas potřebujeme vypustit páru, tohle je podle mě skvělý způsob, jak se vybít,“ řekl jeden z účastníků tradice Efi pro Reuters.
Bizarní obyčej pochází údajně už z roku 1801, kdy se obyvatelé Galaxidi vzepřeli okupantům a odmítli slavit jejich vlastní festival. Namalovali si obličeje popelem a tancovali ulicemi. Popel dnes nahradila mouka, aby název Čisté pondělí dostál svému názvu.
V Evropě se v průběhu února konaly i další bizarní festivaly. Jednalo se třeba o pomerančovou bitvu nebo pohřeb sardinky. [celá zpráva]