Článek
Do opravy vzácné církevní stavby se pustí Biskupství ostravsko-opavské ve spolupráci s farností v Rudě u Rýmařova. V předchozích letech se podařilo postupně opravit kompletně střechu i fasádu kostela a provést statické zajištění a odvodnění. Nyní bude obnoven interiér kostela.
„Po celém vnitřním obvodu kostela je patrné výrazné poškození soklových partií vlhkého zdiva, ve vyšších partiích jsou rovněž velké praskliny způsobené dříve statickými poruchami kostela,“ uvedl Václav Kotásek ze stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského. Dodal, že sanační opatření a nová mikroporézní štuková omítka tomu mají do budoucna zabránit.
Obnovena bude také štuková výzdoba a kostel bude nově vymalován. Renovace se dočkají dřevěné podlahy na kůru a v zákristii. Obnovou projdou také truhlářské prvky jako interiérové dveře nebo schody na kůr.
Malý kostel na Domažlicku je ve skutečnosti evropský architektonický unikát
„Chystá se také restaurování varhan, kazatelny, svatostánku a sochařské i malířské výzdoby kostela. Nová bude i elektroinstalace a osvětlení, ozvučení a zabezpečovací systém,“ vyjmenovával mluvčí biskupství Ondřej Elbel. Změna čeká také bohoslužebný prostor. Místo provizorního obětního stolu přibude nový kamenný oltář.
Pomůže evropská dotace
Zhotovitel si stavbu převzal ve středu 13. listopadu a stavební část oprav by měla být hotova do konce července příštího roku, aby mohla farnost uspořádat v první srpnovou neděli svou pouť. Restaurátoři do kostela dorazí až v příštím roce a celá rekonstrukce by měla končit na přelomu let 2025 a 2026.
Náklady biskupství vyčíslilo na 16,1 milionu korun. S financováním pomůže evropská dotace ve výši 11,2 milionu korun, ale také Moravskoslezský kraj, který přispěje částkou 3,8 milionu korun. Zbytek uhradí farnost s biskupstvím ze sbírek.
„Akci podpoří též Česko-německý fond budoucnosti díky stálému zájmu německých rodáků z Rýmařovska o toto kouzelné poutní místo,“ shrnul Elbel.
Kostel má zajímavou historii
Příběh poutního kostela souvisí s rokem 1755, kdy královský sudí Ferdinand Gröschelsberger jel spolu s uničovským radním lesem k rudskému mlýnu. Koně, kteří táhli jejich vůz, se náhle splašili a vůz se sesunul do rokliny. Oba cestující však vyvázli bez újmy. Za záchranu svých životů, kterou připisovali přímluvě Panny Marie, nechali v Rudě vystavět kostelík. Oltářní obraz je kopií obrazu Maria Maggiore z římské baziliky Panny Marie Sněžné.
Varhany pro kostel vybudoval Jan Schwarz z Města Libavé v roce 1762 a jsou posledním funkčním dílem tohoto mistra. Pískovcová sousoší křížové cesty na Křížový vrch v krajině stojí od roku 1760.
Vedle kostela v Rudě u Rýmařova stojí také fara, která aktuálně slouží k turistickému ubytování pod názvem Penzion u Křížové cesty v rámci projektu Biskupství ostravsko-opavského Apartmány u Trojice.