Článek
Lanovku najdou turisté nedaleko města Danang ve středním Vietnamu, otevřela se už v roce 2013 a stihla posbírat hned několik rekordů. Svého času bývala vůbec nejdelší na světě, dále získala i rekord za nejtěžší lana nebo největší převýšení mezi jednotlivými nástupními body.
Lanovka končí jízdu ve stanici Ba Na Hills, opulentním turistickém středisku postaveném v evropském stylu. Kromě toho, že místu dominuje hrad, jsou v něm k nalezení i napodobeniny dalších středověkých domů nebo katedrály, či zahrada ve francouzském stylu.
Přečtěte si o Vietnamu více: |
---|
Ze Saigonu do Hanoje za deset dní |
U střediska se nachází i další zajímavost, která se už stihla stát evergreenem Instagramu a dalších sociálních sítí. Je jí vyhlídkový most, který podepírají dvě gigantické ruce.
Jako v Alpách
Samotnou lanovku navrhla rakouská firma s tím, že spousta komponentů byla do Vietnamu dovezena z Německa, Švýcarska nebo Švédska. V podstatě se jedná o takřka stejný typ, jaký je turistům známý z Alp. Vyjížďku lanovkou je dobré naplánovat na den, kdy je jasno, protože jinak kabiny mizí v mlze a výhledy si návštěvníci moc neužijí.
Vůbec nejdelší lanovou dráhu mají v Bolívii, kde nahrazuje klasickou pozemní dopravu. Spojuje města La Paz a El Alto, která patří k nejvýše položeným na světě. Lanovka měřila k lednu 2018 přes 17 kilometrů, nadále se však rozrůstá.