Článek
Omezení prodeje alkoholu v nejrušnějších turistických letoviscích Baleár má na svědomí místní vláda, která chce takto preventivně zatočit s protispolečenským jednáním, k němuž na ostrovech dochází zejména v důsledku opilosti. O zákazu prodeje alkoholu v obchodech od 21:30 do 8:00 informoval server Independent a týká se obcí Llucmajor, Palma a Calvià na Mallorce a Sant Antoni de Portmany na Ibize.
Ačkoli obchody dostanou v určenou denní dobu pravidelný zákaz prodeje lihovin, restaurace a bary je budou servírovat dál. Jedná se tak nejspíš o omezení konzumace alkoholu primárně méně majetnými turisty z řad mladých.
Vstříc odpovědnému turismu
Stopku dostanou v dané oblasti i party lodě, které se musí držet jednu námořní míli (1,852 kilometru) od břehu v rámci zpřísnění zákona z roku 2020 limitujícího důsledky „alkoholových prázdnin“.
Za čím vyrazit na Mallorku, Menorku a Ibizu?
Zákazy jsou součástí velkého plánu promujícího odpovědný turismus, který bude v platnosti do roku 2027. Vláda přišla s finančním balíčkem bezmála 406 milionů korun na bezpečnost, propagaci a kontroly.
Radní pro cestovní ruch Baleárských ostrovů Luis Pomar doufá, že zákon nebude nadále potřeba poté, co Baleáry lidem „vštípí, jak se mají chovat“.
Zákon z roku 2020 mimo jiné zakazuje „prolézání barů“ definované jako výlety za nadměrnou konzumací alkoholu. Už od roku 2019 hrozí na Mallorce pokuta až 3000 eur (bezmála 74 500 korun) za antisociální chování, které je ve většině případů pácháno v opilosti.
Dále, ale nikoli pouze, je na ostrově zakázáno pití alkoholu a provozování sázek na veřejných prostranstvích, veřejné močení, kálení, plivání, vandalismus a graffiti. Za každý jednotlivý prohřešek hrozí pokuta do 38 tisíc korun.
Prostudovat si proto před cestou nejen na Baleáry seznam tamějších pravidel není od věci. Ve většině světa si ale turisté vystačí se slušným chováním.