Článek
Nejlepším ze sta uveřejněných měst se stala Paříž. Společnost Euromonitor vysvětlila, že francouzské hlavní město v letošním roce dominovalo globální scéně a upevnilo svou pozici v rámci cestovního ruchu. Mimo jiné díky řadě sportovních událostí, včetně letních olympijských her. Příjezdy vzrostly o celých 19 procent.
Cestovní ruch ovšem tvořil jen jeden ze šesti pilířů, podle nichž se města hodnotila. Těmi dalšími byly ekonomický a obchodní výkon, infrastruktura, zdraví a bezpečnost, udržitelnost a nakonec atraktivita. Paříž se stala nejatraktivnějším městem světa počtvrté v řadě.
Evropa vede
Evropa obecně dominuje vrchním pozicím žebříčku. Na druhém místě je Madrid, třetí je Tokio, čtvrtý Řím, pátý Milán, šestý New York, sedmý Amsterdam, osmé Sydney, devátý Singapur a desátá Barcelona. Londýn, který se v konkurenčním žebříčku společností Resonance a Ipsos stal absolutní jedničkou, je v hodnocení Euromonitoru až třináctý.
Zato Praha si polepšila, oproti konkurenčnímu indexu je tentokrát 25., a to díky většímu zaměření na cestovní ruch a turistickou infrastrukturu. České hlavní město si vedlo třeba lépe než Vídeň (na 28. místě), Lisabon (na 29. místě) anebo Athény (na 32. místě).
„Navzdory pozitivním vyhlídkám očekáváme, že výzvy, jako jsou nedostatek pracovních pozic, geopolitické napětí či pomalá ekonomika, přetrvají a další růst měst omezí. Méně probádané destinace ale nabydou na popularitě, protože cestovatelé pátrají po skrytých klenotech, zážitcích i mimo sezonu a zodpovědném cestovním ruchu,“ okomentovala Nadejda Popovová z Euromonitoru.