Hlavní obsah

Praha je 33. nejlepším městem na světě. Přednostmi jsou noční život i atrakce

Praha se stala 33. nejlepším městem na světě. Pozici získala v žebříčku World’s Best Cities, který sestavily společnosti Resonance a Ipsos. Přednostmi české metropole jsou podle hodnocení třeba galerie a muzea, ale také dobře průchozí centrum či noční život. Premiantem se v žebříčku stal Londýn.

Foto: Profimedia.cz

Praha patří mezi nejlepší města světa.

Článek

V indexu se uvádí, že Praha se díky pandemii covidu vyhnula overtourismu, tedy masovému cestovnímu ruchu, a do podniků a institucí, které mnohdy spoléhají na zahraniční klientelu, si našli cestu místní. O neutichající život se ve městě stará také řada zajímavých barů a hospůdek na náplavkách. Jako plus vnímají hodnotitelé i kompaktní a dobře průchozí centrum, čímž je patrně míněno, že se lidé na mnohá místa dostanou do pár minut pěšky.

Lákadly jsou například renovovaný Clam-Gallasův palác. Dalšími plusy je bující byznys - město přitahuje velké nadnárodní společnosti. Kladné hodnocení si připsal také noční život.

Londýn coby premiant

Jedničkou v nočním životě, a nejen v něm, je nicméně Londýn. Hlavní město Velké Británie popisuje žebříček jako destinaci, která je žádaná mezi studenty, zahraničními investory nebo podnikateli. I proto je desetimilionová metropole i tou „nejlíbivější“. Kladně je v indexu hodnocena infrastruktura i kvetoucí odvětví pohostinství a služeb.

FOTO: Londýnské zahrady se rozzářily vánoční atmosférou. Vstupné se ale prodraží

Vánoce

Dvojkou je v žebříčku celkem sta měst New York. Následují Paříž, Tokio, Singapur, Řím, Madrid, Barcelona, Berlín a první desítku uzavírá Sydney. V hodnocení bodovala řada evropských měst, mimo jiné Amsterdam na 11. pozici, Vídeň na 19., Milán na 20. či Stockholm na 24.

Foto: Profimedia.cz

První příčku si uzmul Londýn.

Lépe než Praha si vedly také Oslo, Mnichov, Istanbul či Helsinky. Naopak za Prahou následují Washington, Montreal, Peking, Dublin, Ósaka či Filadelfie. Ve druhé padesátce jsou pak mimo jiné Brusel, Lisabon, Krakov, Valencie, Varšava, Athény anebo Neapol.

V hodnocení hrály roli tři hlavní faktory – obyvatelnost, líbivost a prosperita. Každá z kategorií měla ještě podkategorie, například obyvatelnost, kvalitu vzduchu, hustotu cyklostezek, ceny nájmů, kvalitní atrakce či množství parků a zeleně. Líbivost pod sebou ukrývá třeba noční život, restaurace, nákupy. Prosperitou se rozumí mimo jiné míra chudoby, nezaměstnanosti nebo vzdělání. Kompletní hodnocení naleznete zde.

Slavný medvídek láká turisty do barevné londýnské čtvrti. Ke značné nelibosti místních

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám