Článek
O netradičním incidentu, který se stal 45leté Catherine Warrilowové 22. října během cesty z letiště Londýn-Stansted do španělské Sevilly, informovaly servery Independent a BBC.
Přestože si žena koupila letenku za 170 liber (5162 korun), která jí měla zaručit přednostní nástup a možnost vzít si malou příruční tašku a příruční zavazadlo do váhy 10 kilogramů, musela připlatit dalších 75 liber (2277 korun), aby jí kufr vzali do letadla, a ještě 35 liber (1063 korun) za dopravu kufru na zpáteční cestě. Zavazadlo přitom podle jejích slov splňovalo povolené rozměry. Problémem ale měla být potenciální „možnost jeho rozšíření“.
@catminimarie Did you listen to the Ryanair baggage charges debate on @BBC Radio 2 today with Jeremy Vine? Have you been given some crazy reason your bag doesn't comply and fined? #ryainair #baggagefines #jeremyvine #budgetairline #cabinbag #baggageallowance #excessbaggage
♬ original sound - Don't Call Me Caroline
„Včera jsem u nástupní brány dostala pokutu 75 liber, protože moje příruční zavazadlo, za které jsem zaplatila spolu s přednostním nástupem, bylo zjevně příliš velké v rámci restrikcí velikosti kvůli rozšířitelnému zipu a jeho potenciálu být větší, než je povoleno,“ uvedla Warrilowová.
Jóga v uličce letadla? Palubní personál ve videu nevěřil svým očím
Byl „zlobivý a dostal pokutu“, přestože měl splňovat povolené rozměry
Cestující také ujistila sledující, že se zapnutým rozšířitelným zipem zavazadlo splňovalo povolené rozměry 40 cm x 20 cm x 50 cm i s kolečky a madly. Personál aerolinek měl ale trvat na tom, že buď zaplatí oněch 75 liber, odevzdá zavazadlo personálu, a ten jej umístí do nákladového prostoru, nebo jej nechá na letišti, protože nemohou akceptovat „možnost, že by si na něj musela kleknout, aby jej dostala do přihrádky nad hlavou“.
Warrilowová proto sumu zaplatila a kufr dostal velkou žlutou nálepku „Byl jsi zlobivý a dostal jsi pokutu“. S takto označeným kufrem pokračovala k nástupu do letadla, kde jej měl převzít člen personálu a dopravit do nákladového prostoru. Nikdo se ale neobjevil, a tak celá eskapáda skončila tím, že posádka letadla strhla nálepku a nechala ženu vzít kufr na palubu a umístit do skříňky nad hlavu. Tam se bez problémů vešel.
Poté, co Warrilowová sdílela svou zkušenost na sociální síti TikTok, byly jí oba doplatky vráceny aerolinkami na účet. To žena uvedla v aktualizaci příspěvku 31. října s tím, že refundaci vnímá jako gesto dobré vůle.
Aerolinky v oficiálním prohlášení uvedly, že kufr pasažérky, která si letenku zakoupila v prioritní sazbě, překračoval povolené rozměry pro 10kilové zavazadlo, proto byla správně požádána o zaplacení standardního poplatku za zavazadlo u odletové brány.
Výhoda příručních kufrů
BBC k tématu dodalo, že podle jejich zprávy z loňského roku tři nejoblíbenější aerolinky operující ve Velké Británii, Ryanair, easyJet a Wizz Air, zmenšily velikost povolených bezplatných kabinových zavazadel od roku 2018 na polovinu.
Oblíbenost příručních kufrů u některých cestujících stoupá zejména proto, že při letech s přestupy nezřídka dochází k situaci, že pasažér na kufr v cílové destinaci čeká marně. Ten pak bývá v lepším případě dopraven v řádu dnů, což ale poškozenému dost znepříjemňuje dovolenou.