Článek
„Dokázali jsme, že umíme navrhnout a realizovat nebývale náročný projekt, kterým opět ohromíme svět. Současně jsme dokázali, že jsme spolehliví partneři, že umíme stavět kvalitně, moderně, včas – a navíc v Japonsku, které je známé svou naprostou důsledností. Je to důkaz, že jako Češi máme co nabídnout i v mezinárodním měřítku,“ uvedl Ondřej Soška.
Zejména za soumraku a tmy upoutá český pavilon oko skutečně snadno. Označení České republiky zajišťují dva podsvícené nápisy. V angličtině je to obligátní „Czechia“ a v japonštině pak tři znaky písma katakana znamenající totéž: „チェコ“ (chi-e-ko, vyslovuje se jako čeko).
Kolaudační proces v Japonsku je velmi systematický a důsledně technický. Provádějí jej jak hasiči, tak autorizovaný inspektor, v případě českého pavilonu Building Center of Japan. U národních pavilonů ještě navíc budovu kontrolují pracovníci Japonské asociace pro světovou výstavu EXPO 2025, která je pořadatelem celé akce.
Češi v první polovině
Doba trvání kolaudace se liší podle rozsahu a náročnosti projektu. V českém pavilonu trvala fyzická kontrola budovy tři dny, na vydání kolaudačního rozhodnutí si pak Češi počkali zhruba dva týdny. Za zmínku však stojí, že jsme v první polovině zkolaudovaných pavilonů.
Uvnitř toho českého pak v těchto dnech probíhají finální přípravy včetně dokončení permanentní exhibice, ozvučení či dynamického osvětlení. Restaurace, která bývá vždy jakýmsi žolíkem v českém rukávu, je již připravena na spuštění provozu.
„Kolaudace českého pavilonu je pro mě osobně i pro celý tým obrovský milník. Znamená to, že jsme oficiálně připraveni. To, co jsme dva roky připravovali na papíře, teď skutečně stojí, dýchá a je připravené přivítat návštěvníky z celého světa,“ dodal Soška.