Článek
Kjóto je jedním z míst země vycházejícího slunce, na které negativní vliv overturismu doléhá nejvíce. Město už v minulosti oznámilo, že návštěvníci tady způsobují řadu problémů a někteří z nich se chovají velmi nevybíravým způsobem. Poprask vyvolali zejména turisté, kteří v historické čtvrti Gion pronásledují gejši či jejich učednice mako a sahají jim do vlasů nebo je obtěžují.
Úřady mají proto v plánu navýšit pobytovou daň, a to podle ceny ubytování. Znamená to, že při ceně 5999 jenů za noc (935 korun) se bude platit dalších 200 jenů (31 korun). Přenocování v rozmezí 6000 až 19 999 jenů (936 až 2121 korun) bude vyžadovat uhrazení daně ve výši 400 jenů (62 korun). Maximální výše poplatku je stanovena na zmiňovaných 10 tisíc jenů (1560 korun) za noc, a to za nocleh začínající na částce 100 tisíc jenů (15 602 korun), informuje server Independent.
Podle listu Kyodo News chce město nové pobytové daně zavést do jara příštího roku. Slibuje si od nich, že nastolí lepší rovnováhu mezi cestovním ruchem a životem místních obyvatel.
Kvůli fotkám se mezi sebou perou. Japonské město teď výletníky omezí
Někteří lidé pracující v turistickém sektoru se nicméně obávají, že vyšší pobytové daně v Kjótu vystaví většímu tlaku okolní města. Jednodenní výletníci by mohli začít využívat ubytování v nedaleké Ósace, čímž by se poplatek zcela minul účinkem.
„Vše má dvě strany mince. Ano, overturismus je problém v mnoha částech Kjóta, ale jsem si jist, že zahraniční turisté si brzy uvědomí, že se mohou ubytovat v přilehlých městech a do Kjóta vyrazit jen na jednodenní výlet. To nebude pro hoteliéry dobré a nezredukuje to ani množství turistů,“ míní Masaru Takajama, šéf společnosti Spirit of Japan Travel.
Zaděláno na rekord
Množství návštěvníků mířících do Japonska je rok od roku stále vyšší. Rok 2024 měl podle předběžných odhadů překonat i dosud rekordní předpandemický rok 2019.
„Pokud vše půjde dobře, překročíme v roce 2024 hranici 35 milionů návštěvníků,“ uvedl již dříve komisař národní turistické agentury Naoja Haraikawa. Doplnil, že do Japonska míří více lidí zejména z USA, Evropy, Jižní Koreje, Tchaj-wanu či Hongkongu.