Hlavní obsah

Pompeje omezí počet návštěvníků

Už v pátek začne v Pompejích platit limit na denní počet návštěvníků. Ten je stanoven na 20 tisíc lidí, přičemž každá vstupenka bude nyní vázaná na jméno. Minulý týden o tom informovala správa archeologického parku, která krok vysvětluje tím, že chce lokalitu ochránit před zkázou.

Foto: Profimedia.cz

Pompeje lákají miliony návštěvníků ročně.

Článek

Během rušnějšího letního období, tedy mezi 1. dubnem a 31. říjnem, budou vstupenky vázány nejen na jméno návštěvníka, ale také na konkrétní časové okno, informuje s odkazem na správu lokality server CNN. Nové opatření je reakcí na rekordní návštěvnickou sezonu, kdy do Pompejí zavítalo více než čtyři miliony lidí, v nejrušnějších dnech jimi prošlo na 36 tisíc návštěvníků.

„Pracujeme na sérii projektů, které mají snížit tlak na lokalitu. Ten může být rizikem nejen pro lidi, jako třeba v případě zemětřesení, ale také pro naše křehké a unikátní dědictví,“ uvedl ředitel archeologického parku Gabriel Zuchtriegel. „Míříme k pomalému, udržitelnému a příjemnému návštěvnickému zážitku,“ doplnil.

Pemza město zakonzervovala

Pompeje jsou velmi vyhledávanou italskou lokalitou a ceněným archeologickým nalezištěm. Když v roce 79 vybuchl Vesuv, pokryla starověké město vrstva popela a pemzy, která domy zakonzervovala a uzavřela je v jakési časové kapsli. Právě zachovalost láká do Pompejí množství návštěvníků.

Jejich počty přitom raketově přibývají. Ještě v roce 2014 sem mířilo 2,7 milionu návštěvníků, v předpandemickém roce 2019 to bylo už 3,9 milionu a takřka čtyři miliony to byly i loni, informuje BBC.

Úřady na to zareagovaly mimo jiné představením jednotného lístku, jenž zaručuje vstup i na další archeologické lokality v okolí, mimo jiné do Boscoreale, Oplontisu či Stabiae, a který má návštěvníky více rozptýlit. K přemisťování lze využít kyvadlovou autobusovou dopravu.

Denní limity na počet návštěvníků představila loni také athénská Akropole, maximum je rovněž stanoveno na 20 tisíc lidí. Úřady řecké metropole uvedly, že chtějí tímto způsobem bojovat s masovým cestovním ruchem.

Za vstup na athénskou Akropoli si návštěvníci připlatí. Cena vyskočí na 30 eur

Cestování

Fontána di Trevi je bez vody. Lidé házejí peníze do bazénku

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám