Hlavní obsah

Polovině turistů kazí dovolenou střevní potíže

Praha

Průjem patří mezi nejčastější nemoc cestovatelů, trápí polovinu turistů, každého třetího přitom donutí ležet, řekla Helena Ambrožová z Infekční kliniky nemocnice Na Bulovce. Postihuje hlavně ty, kteří zamíří z rozvinutých zemí do tropů nebo subtropů. Čtyři z deseti cestovatelů pak musí změnit plán cesty.

Foto: Profimedia.cz

Průjmem jsou ohroženy zejména děti do čtyř let, lidé s poruchou imunity, starší a chronicky nemocní.

Článek

Nejrizikovější oblasti jsou jižní a jihovýchodní Asie, Blízký východ, subsaharská Afrika a Jižní Amerika. Největší riziko hrozí při první návštěvě. Potíže vznikají nejčastěji do sedmi dnů po příjezdu, trvají asi tři až pět dnů, ale někdy i déle než měsíc. U dvou procent lidí jsou chronické, neboť je způsobuje nějaký parazit, uvedla Ambrožová.

Nejčastějšími příčinami jsou bakterie, viry nebo paraziti. Turisté by si měli dávat pozor na nebalenou vodu, nápoje s ledem a potraviny omývané kontaminovanou vodou, tedy syrové ovoce a zeleninu, dále plody moře, mléko a mléčné výrobky. Přenos mezi lidmi je méně obvyklý. Bezpečnější jsou potraviny, jež prošly teplotou nad 60 stupňů, loupané ovoce, pečivo a konzervy.

Častěji trápí malé děti a starší osoby

Ohroženy jsou zejména děti do čtyř let, lidé s poruchou imunity, starší a chronicky nemocní. Obvykle stačí samoléčba, důležité je pít tři až čtyři litry tekutin denně, a to tmavý čaj nebo minerálku. "Není pravda, že když nebudou pít, tak nebudou mít průjem," řekla lékařka, podle níž pak navíc hrozí třeba selhání ledvin. Je třeba též nasadit dietu s omezením tuků, pomoci mohou léky.

Návštěva lékaře je nutná, pokud samoléčba nezabírá ani po dvou dnech, přetrvávají horečky, bolesti břicha, člověk hojně zvrací, má příznaky odvodnění, či dokonce ztrácí vědomí.

Jako prevence tvrdý alkohol

Jako prevence prý může pomoci i trocha tvrdého alkoholu. Je pravda, že se říká, že lidé, kteří to praktikují, onemocní méně, připustila lékařka. Není však dobré na alkohol spoléhat, součástí každé lékárničky by měly být kvalitní protiprůjmové léky.

Anketa

Měli jste někdy na dovolené průjem?
Ne nikdy.
32,1 %
Ne, vyhýbám se exotických oblastí.
6,9 %
Párkrát ano.
47,6 %
Ano, často mívám zažívací problémy.
11,4 %
Skoro vždy se vrátím s nějakou chorobou.
2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2807 čtenářů.
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám