Článek
„Návštěvník vstupuje rámem obrazu do tmy. V tu chvíli se před ním rozsvítí prostor v černé a bílé,“ popsala Právu Vybíralová. Rozmístění jednotlivých řezeb po purkrabství spojuje rámcový příběh, pohádka o princezně, která vyroste v krásnou dámu.
Jednotlivé pohádkové obrazy odděluje černé sukno. Návštěvník se setká s čerty v pekle, s draky, a když princezna dospěje, nechybí řezby ženských aktů. Vše je ale uzpůsobeno pro dětské oči. Konec příběhu prý není pevný. Výstava se může rozvíjet s přibývajícími sochami a pohádka tak bude pokračovat.
„Mladý tým dal konečně našim řezbám důstojné místo, a hlavně spojil tak různorodá díla do celku, který je tím povýšil a dal jim větší hloubku a hlavně duši,“ pochválil expozici hlavní organizátor Křivořezání Oskar Podávka.
Kromě výstavy, která prý nemá ve střední Evropě konkurenci, se lidé mohou pokochat pohledem na mistry ostrých dlát při tvorbě. Letošními tématy jsou busta, staré pověsti české i současnost pod názvem Lidstvo s dřevem. Na Křivořezaní, které letos končí v sobotu 7. srpna, se podílí Národní památkový ústav. V sobotu ráno na Křivoklát vyráží parní vlak z Braníka.