Článek
Poesiomaty umisťuje do veřejného prostoru spolek Piána na ulici Ondřeje Kobzy. Ze železné trubky opatřené klikou pro výrobu elektřiny se po volbě příslušného tlačítka ozve vybraný zvukový záznam. Výběr „playlistu“ má vždy na umístění přístroje vazbu. V Lipnici nad Sázavou je jí hlavně Jaroslav Hašek, pohřbený jen pár desítek metrů níže na lipnickém starém hřbitově. Až spiritistické místo vtipně okomentoval spisovatel Miloš Doležal, který stojí za obsahem lipnického „periskopu“.
„Doporučuji radnici namontovat sem fotopast,“ rozesmál Doležal přítomné na slavnostním uvedení lipnického poesiomatu do provozu. Dá se přitom předpokládat, že půvabný přírodní a přirozený amfiteátr, opatřený rozměrným stolem a špalkovými sedačkami, bude lákat ke zdržení především živé. O další rozměr tak posílí vnímání samotného hradu, stojícího na protějším návrší.
„Věřím tomu, že umístění poesiomatů na vybraných památkových objektech přispěje k oživení a navození příjemné atmosféry místa,“ zmínila Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu, který je partnerem projektu.
Je i na Řípu
Od loňského podzimu se poesiomaty rozmluvily u zámků Frýdlant, Kratochvíle, Červená Lhota, Kunětická Hora a Jezeří a také na vrcholu hory Říp.
„Poesiomat může návštěvníkům z výletu udělat ještě větší zážitek a třeba jim i rozšířit obzory o literární souvislosti,“ uvedla Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF, která projekt podpořila.
Lipnická roura nabízí mezi dvaceti položkami kromě vyprávění spojených s Haškem též pověsti lipnického hradu, básně o Lipnici či četbu z deníku Jiřího Wolkera, který Lipnici poznal jako skaut.