Článek
Nádhernou scenérii málokde ruší industriální objekty, továrny, kouřící komíny nebo výškové budovy. Švédsko je zemí nekonečných plání a dalekých obzorů, nad nimiž se táhnou mraky.
Ve Skandinávii slunce zapadá dříve než v Česku
Všeobecné povědomí, že ve Švédsku panuje celoročně Paní zima, není pravdivé. Chladno je zde sice od podzimu do jara, ale i zimy se v posledních letech zmírnily. Takže mrazy už nedosahují -15 stupňů Celsia, nejčastěji jsou okolo minus pěti.
Navíc mráz není lezavý, jak jej známe z Evropy, je spíše suchý a větrný. To je dáno kvalitou ovzduší i polohou skandinávského poloostrova.
Více než zima je pro Švédsko, Norsko a Finsko typická dlouhotrvající tma. Tma je opravdovou zátěží, negativně ovlivňující psychiku. Například v Laponsku, které leží za polárním kruhem, je polární léto pouze v červenci. To znamená, že celý měsíc slunce nezapadá.
Zima se na severu odmění polární září
V zimě je ale nepřetržitá tma prosvětlována psychadelickými záblesky tvořícími na obloze roztodivné obrazce, takzvanou polární září. Směrem na jih země je sluníčka více. Například v oblasti kolem měst Malmö, Götteborg a Trelleborg mají poměr světla a tmy totožný s naším.
Během léta a časného podzimu se dá Švédsko procestovat autem jen tak se spacákem a stanem. Pokud se nevydaří počasí, je možno přenocovat v levných youth hostelech, jichž je ve Švédsku hustá síť a dají se snadno vyhledat přes internet.
Hostely bývají přestavěny z původních, dvě stě let starých dřevěných škol nebo hospodářských budov. Pokud si dovezete vlastní povlečení, ubytování je doslova za hubičku (noc za sto švédských korun se snídaní, 1SK je asi 2,50 Kč).