Článek
Švýcarsko se přitom stalo poměrně významným ohniskem druhé vlny koronavirové epidemie. Denní přírůstky se pohybují kolem pěti tisíc a stoupl i počet úmrtí. Země nicméně doufá, že za dodržení základních opatření, jako jsou sociální odstup, limitování počtu shromážděných osob a povinné roušky v lanovkách, budou moci střediska operovat. V nadcházejícím období je lyžování poměrně klíčovým faktorem pro rozpumpování ekonomiky.
„Je to nová situace. Musíte se na ni zkrátka adaptovat a zvyknout si na nošení roušky,“ myslí si Švéd Max Ahlstedt, jeden z lyžařů, který o víkendu sjezdovky pod Matterhornem vyzkoušel. „Je to mrzuté, ale jde to,“ zkonstatoval.
České skiareály stále nevědí, co přijde
Podle Švýcara Jeana-Francoise Paschouda jsou roušky zcela nezbytné minimum, povinné jsou navíc jen v kabinových lanovkách. Nemá však problém mít ústenku i během lyžování. „V téhle zimě to opravdu není problém, alespoň pro mě ne,“ tvrdí muž.
Lidé potřebují hory, míní starostka
Starostka Zermattu Romy Biner-Hauserová má za to, že sezona ztracená není a budoucnost bude v tomto ohledu světlá. „Lidé potřebují dovolenou, hory, čerstvý vzduch a slunce. Naším cílem je jim to umožnit,“ tvrdí a dodává, že se středisko soustředí na dodržování alespoň těch minimálních opatření, které návštěvníky nijak výrazně nezasáhnou. „Věříme, že s covidem-19 musíme umět žít,“ dodává.
Agentura Reuters poznamenává, že některá další švýcarská střediska, včetně Davosu, zkoušejí novou technologii na lepší dezinfikování kabinových lanovek. Mohla by to být předzvěst jejich brzkého otevření.
Oproti tomu jinde v Alpách, ať už v Německu, Francii, Itálii, či Rakousku, lanovky stále stojí, přestože by v tuto roční dobu už čile vozily lyžaře. Země ovšem doufají, že se nárůst nových případů zastaví a skiareály se budou moci otevřít během hlavní sezony a budou z ní těžit.