Článek
Pondělní podpis příslušných smluv završil mnohaměsíční vyjednávání mezi radnicí a biskupstvím. Plzeň za Chlum i přístupovou cestu zaplatí 20,4 milionu korun, s cenou byly nakonec spokojené obě strany.
„Vyjednávání bylo intenzivní, výsledkem je spravedlivá oboustranně férová dohoda,“ řekl Novinkám plzeňský biskup Tomáš Holub. Primátor Roman Zarzycký (ANO) uvedl: „Jsme spokojeni, výsledná částka je nakonec o několik milionů nižší, než kolik vycházelo z našeho znaleckého posudku.“
Holub potvrdil: „Šli jsme s cenou dolů. Původní rozptyl byl velký, měli jsme různé způsoby ohodnocení. Původně jsme to brali jako městské území s potencionálně možnou zástavbou, nakonec jsme to ohodnotili jako lokalitu, která má kulturní a odpočinkový charakter - proto ten cenový rozdíl.“
A co rozhledna?
Chlum spadá pod čtvrť Doubravka a tamní obvod už má hotovou studii na jeho využití. „Chceme obnovit turistickou chatu a připravit další návštěvnické cíle v jejím okolí, třeba na místě někdejšího skokanského můstku,“ připomněl doubravecký starosta Tomáš Soukup (ANO) a dodal: „Samotná chata by měla stát kolem patnácti milionů, na dalších deset vyjde vybudování chybějícího vodovodu, kanalizace a malého parkoviště pod kopcem. Potřebné peníze máme ve fondech, ale budeme rádi, když nám pomůže město.“ Primátor to tak zatím nevidí: „Jde o projekt obvodu.“
Do konce příštího roku zřejmě potrvá „papírování“, mimo jiné musí doběhnout příslušná změna územního plánu. „Předpokládáme, že stavba chaty začne v roce 2026,“ podotkl Soukup. Les převezme městská Správa veřejného statku. „Ještě letos by mělo dojít na zlepšení sítě cest,“ doplnil starosta.
Koupi Chlumu za město vyjednal radní Vlastimil Gola (ANO). Teď má další misi - zkouší získat i samotnou památkově chráněnou rozhlednu, která v roce 2026 oslaví sto let. „Jednání jsou na začátku. Věž má dva spolumajitele a to je vždy problém,“ podotkl Gola. Rozhledna je sice ověšená nejrůznějšími technologiemi, ale veřejnosti přístupná.
Užitečné peníze
Peníze utržené za Chlum zůstanou Římskokatolické farnosti Plzeň-Lobzy. „O jejich využití rozhodne ekonomická rada farnosti,“ vysvětlil biskup Holub. „Na stole jsou dvě možnosti - buď mohou odkoupit jednu z nemovitostí, které teď vlastní biskupství, pak by měli zisk z pronájmů tamních bytů. Anebo mohou investovat do katolického fondu, který v Česku zřizují jednotlivé diecéze,“ konstatoval Holub.
„Chlum byla veliká hodnota, ale z hospodářského pohledu nikterak zásadní. To, že jsme ho prodali, dává smysl, peníze za něj utržené budou přinášet větší užitek,“ uzavřel Tomáš Holub.