Hlavní obsah

Pětistovkou po Sicílii: Ostrovem křížem krážem

Právo, Jarmila Kultová

Na Sicílii se covidu bát nemusíte. Největší ostrov ve Středozemním moři je z hlediska nákazy bezpečný. Pohodovou atmosféru umocňuje mnohem méně zahraničních turistů nez v jiných letech a vřelá přijeti místních, zvláště v menších střediscích.

Foto: Lucie Kršková

Město Cefalu s pláží se nachází pod skálou La Rocca.

Článek

Pokud splníte všechny proticovidové podmínky a vyplníte příjezdový formulář, můžete s chirurgickou rouškou vyrazit. Na Sicílii létají z Prahy dvě nízkonákladové letecké společnosti, s nimiž se dostanete buď na západní část do Trapani, nebo na východ do Katánie.

Abyste mohli cestovat, kam se vám zlíbí, bude nejlepší zarezervovat si ještě z domova přes internet v půjčovně na letišti auto. Můžete si vybrat z několika mezinárodních i sicilských půjčoven.

Na popojíždění stačí malý vůz Fiat 500, nástupce legendární pětistovky, s nímž se dostanete i do uliček v historických centrech. Silnice jsou dobře sjízdné, takže zbývá jen nastavit navigaci.

Místní i italští řidiči jezdí rychle, ale dobře. Zatímco jinak si dávají se vším načas, jakmile usednou za volant, neustále předjíždějí, troubí, ale zároveň vás ochotně pouštějí z vedlejší silnice a bleskurychle zastaví přecházejícímu chodci.

Foto: Lucie Kršková

Palermo je pátým největším italským městem.

Chcete-li cestovat jen v rámci jedné provincie a bydlet na stejném místě, lze dopravu zvládnout i vlakem či autobusem, ale mimo danou oblast už spoje na sebe moc nenavazují.

Jestliže podnikáte dovolenou na vlastní pěst, je dobré si předem zarezervovat ubytování. Pokud dáváte přednost památkám, stojí za to přenocovat v centrech a projít si je navečer či brzy ráno, kdy není takové vedro. Chcete-li strávit dovolenou u moře, budete si muset za ubytování připlatit.

Přístavní Trapani

Naše putování jsme začali v přístavním městě Trapani, jehož historickému jádru dominuje katedrála sv. Vavřince (Cattedrale di San Lorenzo). Patronkou města je Madonna di Trapani, která chrání rybáře a námořníky. Nad městem se v nadmořské výšce 750 metrů tyčí hora Monte Erice, k níž se dostanete lanovkou.

Foto: Lucie Kršková

Keramická díla v Mazaře del Vallo

Směrem na Marsalu se nacházejí saliny, v nichž se odpařováním vody získává mořská sůl. Po pobřeží jsou rozesety větrné mlýny, jimiž se přečerpávala voda a také mlela sůl. Některé stále slouží svému účelu.

Střed města Mazara del Vallo tvoří náměstí Republiky (Piazza della Repubblica) s barokními budovami. Co by to bylo za přístav, kdyby v něm chyběl rybí trh. V městské části Kasbah se ocitnete v arabském světě, kde dnes žijí hlavně přistěhovalci z Tuniska, aniž by tu vládlo jakékoli napětí s Italy. Přinesli sem svoji keramiku a barevnými kachlíky zdobí své domy i zdi.

Turisté letos odvezli ze Sardinie už šest tun písku. Neodrazují je ani pokuty

Cestování

Městečko a zároveň termální lázně se rozkládají na kopci a směrem k přístavu se lze dostat po schodišti ozdobeném keramickými obklady. Kromě středověkých paláců, barokních kostelů (například Santa Margherita), paláce Steripinto a hradu Luna stojí za povšimnutí obytná arabská čtvrť.

Velkým lákadlem jsou také nedaleké písečné pláže omývané průzračně čistým Středozemním mořem. Ostatně písek a pozvolný sestup do moře jsou typické pro celé jižní i severní pobřeží.

Turecké schodiště

Unikátní skalní útvar Scala dei Turchi neboli Turecké schodiště se nachází na pobřeží Realmonte směrem na východ asi dvacet minut jízdy od Agrigenta. Sněhobílý útes z opuky má stupňovitý tvar a dříve tu hledali útočiště saracénští nebo barbarští piráti, odtud tedy jeho název.

Foto: Lucie Kršková

Přírodní útvar Scala dei Turchi stále ještě není zapsán na seznam UNESCO.

Sem se v současnosti dostanete pouze autem. Lze ho bezplatně zaparkovat před stoupáním na kopec, kde zaplatíte za odstavení auta nejméně osm eur. Značený vchod vede na malou pláž, z níž uvidíte útvar zezdola. Přístup na skálu je z hlediska ochrany přírody i bezpečnosti zakázán. Útvar si můžete nafotit i z horní vyhlídky, kam se lze projít pěšky, anebo zajet až k další pláži Lido Rossello, která je méně navštěvovaná.

Údolí chrámů a Agrigento

Správní město další sicilské provincie Agrigento založili Řekové a nazvali ho Akragás. Za druhé punské války přešlo město pod římskou říši a dostalo latinský název Agrigentum.

Osada se posunula víc do vnitrozemí, a tak zůstala zachována část antického města blíže k moři pod názvem Údolí chrámů (Valle dei Templi). Tato archeologická lokalita s chrámy na rozloze 1300 metrů, tedy největší na světě, byla roku 1997 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Nejzachovalejším je chrám Svornosti.

V úzkých uličkách Agrigenta stále lidé z patrových domů spouštějí košíky s penězi, aby jim do nich pekař vložil čerstvé pečivo a nemuseli scházet po strmých schodech dolů. Jakmile se tu ubytujete, budou se k vám všichni chovat jako ke svým starým známým.

Foto: Lucie Kršková

Naše pětistovka u kaňonu Cavagrande

Na nejvyšším bodě Agrigenta se nachází katedrála sv. Girlanda (Cattedrale di San Gerlando). Za návštěvu stojí barokní kostel Chiesa del Purgatorio či kostel Chiesa di Santo Spirito. Přibližně na půli cesty mezi Agrigentem a pobřežní Gelou, největším městem provincie Caltanissetta, leží Licata, zajímavá nejen členitým pobřežím, ale hlavně architektonickými památkami. Licata byla v roce 1553 téměř zničena tureckými nájezdy.

Díky starousedlíkům bylo město obnoveno téměř do původní podoby. S historií Licaty se podrobně můžete seznámit v tamním Archeologickém muzeu. Procházka městem vás zavede také na pevnost Castel SanťAngelo, odkud je hezký výhled na město i přístav.

Archimedovo rodiště

Historické centrum Syrakus představuje ostrůvek Ortigia, který je spojený se zbytkem města dvěma mosty. Z antických dob tu najdeme zbytky Apollónova chrámu a sloupy z chrámu bohyně Athény, na jehož základech byla postavena katedrála sv. Lucie, patronky města. Zvláště večer je tu příjemná procházka, kterou lze zakončit večeří v místních tavernách.

Foto: Lucie Kršková

Jeskyně Dionýsovo ucho

Syrakusy jsou také rodištěm matematika Archimeda a tady byl během druhé punské války, kdy město obléhali Římané, zabit. Na náměstí, které je po něm pojmenováno, se nachází Dianina fontána. Zdejší archeologický areál nabízí zbytky řeckého divadla, tzv. nymfeum, jeskyni, do které ústil antický vodovod, a řecké lomy, tzv. latomie. Hlavní atrakcí je Latomia del Paradiso s umělou jeskyní Dionýsovo ucho s jedinečnou akustikou.

Město pod Etnou

Katánie (Catania) je druhým největším sicilským městem na východním pobřeží. Na konci 17. století ho vážně poškodilo ničivé zemětřesení, takže tu můžete obdivovat především barokní památky jako katedrálu sv. Agáty. Moře tu lemují lávové balvany, mezi kterými se dá opatrně sešplhat do lagun, kde se můžete koupat. Ale najdete tu i upravenou pláž s bílým pískem u letiště.

Foto: Lucie Kršková

Barokní katedrála sv. Agáty v Katánii

Odtud je to co by kamenem dohodil k Etně, kam se pořádají výpravy s průvodcem, které přijdou asi na 80 eur (asi 2000 korun). Ovšem pokud se sopka zahalí do mraků a prší, máte jako my smůlu.

Tudy prošly dějiny

Taormina, obec v provincii Messina, leží na vysokém ostrohu nad mořem. Autem můžete dojet na centrální placené parkoviště a lanovkou se dostanete přímo do centra. Středem je náměstí Piazza Vittorio Emanuele s gotickým palácem Palazzo Corvaia.

Dojít lze až k řeckému divadlu (vstup je placený), ale utracené peníze vám vynahradí nádherný výhled na moře a Etnu, pokud se zrovna neskrývá v oblacích.

Foto: Lucie Kršková

Z řeckého divadla v Taormině se naskýtá nádherný pohled na moře i sopku Etnu.

Taormina je asi nejdražší letovisko celého ostrova, takže občerstvení, místní speciality i suvenýry zde nakoupíte za trojnásobnou cenu než v malých městech či v Palermu, kde je nejlevněji. Na severní straně blízko Palerma si zastávku na zpáteční cestě zaslouží město Cefalú s obchůdky a kavárnami, ale především s neopakovatelnou atmosférou a krásnou pláží pod skálou La Rocca.

V sicilské obci zdražili. Domy tam teď prodávají za dvě eura

Cestování
Související témata:

Výběr článků

Načítám