Článek
Flør
Flør je jedním z nejnovějších podniků na gastronomické mapě Dubaje a má namířeno skutečně vysoko. Skandinávsky laděný intimní interiér působí mezi jinak okázalými podniky zasahujícími do vyšší gastronomie až příjemně nepatřičně. Doporučujeme navštívit restauraci dříve, než ji objeví michelinští kontroloři. Plating jednotlivých pokrmů totiž rozhodně nezaostává za jejich chutí, a to je co říci.
Tatarák a rostbíf by ve Fløru bylo hříchem vynechat. Extrémně chutné jsou ale veškeré pokrmy. A obsluha to skvěle umí i s dětmi.
Podnik, který teprve pozvolna vstupuje do ostrého provozu, spoléhá na velmi nadaného ukrajinského šéfkuchaře Timofeje Sulimu, kterého můžeme po jediné návštěvě bez nejmenšího ostychu označit za „krále dochucování“. Při návštěvě jeho podniku skutečně slánku a pepřenku na stole nepotřebujete, vše je přímo z kuchyně vyladěno tak, že to nevyžaduje ani nejmenší zásah. Umami v každém soustu.
Signature pokrmem Fløru je rostbíf se speciální cibulovou omáčkou. Zdánlivě obyčejný pokrm se v podání mladého šéfkuchaře změnil díky unikátní úpravě v delikátní předkrm. Tatarák s černým lanýžem je pak něčím, co nesnese porovnání pravděpodobně s žádným tatarákem, který jste kdy ochutnali. I ty francouzského typu jsou na míle daleko. Vyjma skvěle sladěných chutí hraje prim správný kus hovězího. Picanha je nastrouhaná na ideálně velké slzičky, které propůjčují každému soustu dokonalou strukturu.
Ani u hlavních chodů nelze šlápnout vedle. Hřebenatky z okolí japonského ostrova Hokkaidó jsou vyhlášené svou sladkostí, a tak není divu, že jim prospívá přítomnost nasládlého pyré s tenoučkými plátky květáku a letního lanýže. Povinností však je objednávka zelného steaku. Pokud je nějaký pokrm, který by z nás dokázal udělat vegetariány, je to právě tato umami přestřelka, kde se o chuť vyjma skvěle upraveného zelí stará pecorinová pěna a klasická omáčka pepe verde. Milovníci vzácných hub si nesmějí nechat ujít ani domácí lanýžové těstoviny, které jsou dokonale jednoduché a jednoduše dokonalé.
Salt
Nejen vysokou gastronomií živ je člověk. Někdy hladovému stačí ke štěstí chutný šťavnatý burger, kterému nelze zhola nic vytknout. Dnes již řetězec fastfoodových restaurací vznikl ze skromného food trucku, který servíroval dobroty na Dubai Kite Beach. Za tímto podnikem stojí dvojice místních inovativních restauratérek Deem Albassamová a Amal Al Marriová.
Skvělé burgery i hranolky s omáčkou tak krémovou, že výčitky budete mít už při pohledu na ni, servíruje Salt. Pobočka u Dubai Mallu má výhled na Burdž Chalífu.
Vyjma klasického burgeru, který je dlouhodobě zařazován do nejrůznějších gastronomických výběrů Dubaje, nesmíte určitě vynechat lanýžové slidery nebo nějaké z dokonale dochucených hranolek.
Salt je krásným důkazem toho, že někdy není třeba dvacetistránkové menu, aby člověk odcházel skvěle najeden. A pokud to nepřeženete, nechte si určitě prostor na sladkou tečku. Takové pistáciové sundae posypané oříšky je totiž něčím, za čím se v horkých dnech vrací nejen milovníci sladkého.
Zuma
Zuma sice není ryze dubajská specialita, ale na gastronomickou scénu Dubaje zapadá skutečně bezchybně. Japonské stravování je v posledních letech hitem celosvětově a v žádném případě není řeč výhradně jen o suši. Představte si pořádně načančanou izakaju (tradiční japonská hospůdka) s trochu západním nádechem, která se večer transformuje i v hudební a taneční klub. Během dne je však ideální pro rodiny s dětmi, na které jsou v podniku skvěle připravení.
Wagyu steaky, suši, skvělé saláty i dezerty. Taková je Zuma. A děti jsou v ní vítány.
Dost možná hlavním lákadlem Zumy jsou obchodní obědy, v rámci kterých si můžete za na Dubaj neskutečný peníz dopřát i exkluzivní wagyu steak. Přesně za tisícikorunu se můžete těšit na miso polévku, dva luxusní předkrmy a hlavní chod, kdy to chce pořádnou kuráž nevybrat si již zmíněný wagyu steak. Ať už si ze stálého menu objednáte grilovanou kukuřici se shishu máslem či delikátní krabí salát s avokádem, nemůžete udělat chybu.
Mezi už tak skvělými dezerty vyčnívá banánový koláč se zeleným čajem, kokosovou zmrzlinou a arašídovo-karamelovou omáčkou. Nemusíte se přitom obávat příliš formální atmosféry, ba právě naopak.
Trèsind Studio
Dubajská gastronomie je celkově na vysoké úrovni, pokud ale chcete zažít její Crème de la Crème, tedy to nejlepší z nejlepšího, vyrazte do Trèsind Studio. Dvouhvězdičková „michelinka“, která se pravidelně umisťuje mezi 50 nejlepšími restauracemi světa, v sobě snoubí dokonalý servis, plating, do kterého je skoro hřích zabořit příbor, a ohňostroj dokonale vyladěných indických chutí v každém soustu. Degustační menu Rising India tvoří celkem 18 chodů ze čtyř oblastí země.
Intimní osvětlení a stoly daleko od sebe poskytují dostatek soukromí pro romantické chvilky, zatímco otevřená kuchyň, hemžící se talentovanými kuchaři, se postará o zábavu i pro jednotlivce, kteří chtějí ochutnat Indii v jejím nejsofistikovanějším vydání.
V restauraci Trèsind Studio je každý chod oslavou indických chutí.
Vaří se pouze z těch nejlepších lokálních ingrediencí a každé jídlo je doplněno krátkým výkladem o oblasti jeho původu i stylovými rekvizitami, které se jako kouzlem objevují na stole spolu s pokrmy připomínajícími šperky.
A když pojídáte humra na kari, zatímco se vám na stole přelévá vaše vlastní soukromé moře, symbolizující oblast jeho vylovení, a myslíte si, že už jste „viděli vše“, není tomu tak. Chod inspirovaný vegetariánskou sadyou totiž servíruje celkem 11 číšníků za sebou. Každý z nich přidá jednu vrstvu jedlého uměleckého díla, které bude bezpochyby patřit k tomu nejlepšímu, co jste kdy ochutnali.
Din Tai Fung
Legendární tchajwanský řetězec se v Dubaji uchytil bezprostředně po otevření a nabízí opravdu široký výběr specialit, bez kterých nedají na Tchaj-wanu ani ránu. Specializací podniku jsou vyhlášené, ručně vyráběné napařované taštičky xiaolongbao se všemožnými náplněmi, včetně lanýžové, která se do města rekordů hodí více než dobře.
Xiaolongbao, ale i smažená rýže, restované nudle a nejrůznější polévky plné chutí Tchaj-wanu čekají v Din Tai Fungu.
Pokud jste to během své dovolené přehnali s nezdravými jídly, je Din Tai Fung ideálním místem pro určité odlehčení vašeho stravovacího rytmu. Ať už jde o pikantní okurky, dušené zelí nebo restovanou brokolici, zeleninová strava nemusí být nutně nuda. Nechybí kvalitní, pomalu tažený vývar, který příjemně napraví předchozí gastronomické neřesti.
Pokud jste však milovníci masa, určitě vyzkoušejte zdejší sladkokyselé kuře, které nadchne dospělé i ty nejmenší. Velmi dobrý poměr cena/výkon je pak zcela zřejmým důvodem, proč do tohoto podniku mnozí zavítají i několikrát.
Bonusový tip
Ano, slibovali jsme pět restaurací, ale nezmínit podnik Al Ustad Special Kebab, který byl založen již v roce 1978, kdy byla Dubaj ještě na míle vzdálená Dubaji, jak ji známe dnes, by byl hrdelní zločin. Íránská kuchyně je totiž pravou klasikou, na které toto velkoměsto vyrostlo. Jen se musíte smířit s tím, že vám pak klasiky orientální kuchyně, jako třeba běžný hummus, už nikdy nebudou chutnat tak moc jako zde.

Špízy jsou specialitou Al Ustad Special Kebab.
Al Ustad je podnik, kam na tradiční šťavnatý kebab chodí místní, turisté, ale často i členové vládnoucí rodiny. Kombinace kvalitních surovin, tradiční přípravy a rodinné atmosféry je klasikou, která nikdy neomrzí. V nabídce jsou ty nejklasičtější a nejobyčejnější pokrmy, dotažené však do úplné dokonalosti.
Fotografie nejrůznějších celebrit z celého světa na zdech jsou toho důkazem. Milovníci masa o tomto podniku skládají básně a zdejší šafránovou rýži z hlavy ještě nějaký ten měsíc jen tak nedostanete…