Článek
Bhútán
Bhútán je zemí, kde se stále ještě vše měří v HNŠ (hrubé národní štěstí), a nikoliv HDP (hrubý domácí produkt). Možná právě i tento ojedinělý přístup způsobil to, že tato země přilákala v letošním roce nejvíce turistů v historii. Před 40 lety, roku 1974, zavítalo do Bhútánu pouhých 287 turistů. Nyní je podle britských médií již jisté, že bude překonán počet 44 252 turistů z loňského roku. Češi se na něm pro zajímavost podíleli 160 lidmi.

Klášter u bhútánského města Paro
V zemi se však za posledních 40 let mnoho nezměnilo. Hlavní město Thimpu možná už přepadla mánie mobilů a západních aut, ale v městech Punákha a Paro na vás stále ještě čeká závan minulosti, který je ve světě stále vzácnější.
Haiti
Už 12. ledna příštího roku to bude přesně 5 let od chvíle, kdy už tak zbídačelou zemi zasáhlo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály a zemi zpustošilo tak, že se ještě do dneška nezvládla dát dohromady. Zemřelo zde 220 000 lidí a další statisíce lidí se zranily.

Národní historický park na Haiti ukrývá palác Sans Souci
Proč vám tedy navrhujeme Haiti jako zajímavou destinaci? Turismus se totiž nyní do této křehké části Karibiku začíná pozvolna vracet a je zde možnost vidět místní kulturu ve zcela autentickém stavu, což se o druhé části ostrova Hispaniola, tedy Dominikánské republice, už drahnou řádku let říci nedá. I zde turisté už totiž mnohé změnili. A nikoliv k lepšímu.
Jordánsko
Situace v Jordánsku je nelehká. V okolí hranic se Sýrií není radno trávit svůj čas a ministerstvo zahraničních věcí před tím přímo varuje. Ať už jde o neskutečně půvabnou scenérii Wádí Rúm, světoznámé skalní město Petra či pouštní hrad postavený na začátku osmého století – Kusair Amra.

Skalní město Petra
Když člověk zauvažuje, v jak obrovském ohrožení jsou památky UNESCO v sousední Sýrii, zapřemýšlí, zda není rozumné navštívit tuto zemi ještě nyní, kdy se válečný konflikt neodehrává přímo na jejím území. A to bohužel do budoucích let nelze s jistotou vyloučit. A radši nepřemýšlet, jak by v takovém případě tyto památky skončily.
Nikaragua
Pokud vaše srdce touží po ekoturismu, dobrodružství v hloubi pralesů a surfování v klidu, je Nikaragua právě pro vás. Naštěstí už jsou pryč léta politického neklidu v zemi a pro turisty je zde tady nyní relativní bezpečno.

Do Nikaragui se zamilovalo už nejedno dobrodružné srdce.
Vyhaslý vulkán Leon jistě stojí za návštěvu, a pokud budete toužit po opravdovém klidu, nelze než doporučit ostrov Ometepe. A pokud si na své dovolené rádi užijete i nějakou tu party, zavítejte v neděli na tzv. Sunday Funday v San Juan del Sur. Srdce baťůžkáře se zde přiblíží k samotnému nebi.
Faerské ostrovy
Je to tak, nebýt fotbalových kvalifikací na mistrovství Evropy ve fotbale, většina Čechů by o Faerských ostrovech nevěděla ani ťuk. A přitom je to taková škoda. Jde o neznečištěný kus planety, nezkažený masovým turismem a ukrývá takovou řadu přírodních krás, že by tomuto místu mohlo mnoho výrazně větších států závidět.

Faerské ostrovy disponují výjimečnou krajinou.
Tato autonomní část Dánska navíc oplývá pro rok 2015 jednou velikou výhodou. Půjde o jedno ze dvou míst v Evropě, ze kterých bude možné 20. března pozorovat úplné zatmění Slunce. To bude sice trvat jen 167 vteřin, ale vzhledem k tomu, že další nebude v Evropě k vidění až do roku 2026, tak sem jistě za tímto působivým úkazem dorazí nejeden turista.